Stenbeck möblerar om i Redhawks
- Hugo har bestämt sig för att byta rådgivare. Urs Kraft lämnar hockeybolagets och holdingbolagets styrelse.
Plockar bort sina egna representanter
Margrethe van der Stroom lämnar hockeybolagets styrelse, säger Mikael Nilsson, ordförande i Malmö Redhawks Ishockey AB.
Det var Hugo Stenbeck själv som tyckte att hans medarbetare, schweizaren Urs Kraft och holländskan Margrethe van der Stroom, skulle tillföra värden i styrelsen. Därför bestämde Stenbeck att de skulle bli hans två representanter.
- Hugo har bestämt sig för att han vill ha in andra krafter, bekräftar Mikael Nilsson till Sydsvenska Dagbladet.
Ersättarnas saknas
Ersättarna är inte klara och när Mikael Nilsson får frågan om vilka som kommer in i stället blir svaret:
- Det vet vi inte än. Vi behöver två ledamöter och en suppleant för att uppfylla bolagsförordningens regelverk.
- Anders Olson (vd:n) går därför in som suppleant, säger Mikael Nilsson som tillsammans med Håkan Paulsson är de enda ordinarie ledamöterna just nu
Bara sjunker i tabellen
Malmös säsong är ett fiasko och att kämpa på nedre halvan och just nu inneha en niondeplats var fullständigt främmande för några månader sedan, då en rekorddyr spelartrupp, där lönerna är i klass med elitseriens främsta klubbar, skulle garantera en rad segrar.
Men verkligheten blev en helt annan och laget bara sjunker i tabellen.
- Vi har inte studsarna med oss just nu, tyckte tränaren Ulf Taavola som ersatte Leif Strömgren för en tid sedan utan att något trendbrott har skett.
4-2-ledningen i Mora förbyttes till en förlust med 5-4, därmed ytterligare en förlust.
- Spelar vi som vi gjorde i kväll kommer det att lösa sig. Det är jag säker på, menade ändå Ulf Taavola.
Plötsligt har en öppning uppstått mellan de stridande parterna och därmed kan tvisten mellan Upplands-Bro kommun och Bro Hof slott vara på väg mot sitt slut. Parterna pratar och ett markutbyte öppnar för samförstånd.
Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.
En Världscuptävling för de alpina stjärnorna inne på Nya Ullevi, med en backe snuddande högre än närbelägna Gothia Towers. Det har Affe Akbari, chef för Sport & Evenemang i Göteborg, planerat länge. Nu är det på gång.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Sven Ivarssons energi och kreativitet har gjort honom till en av idrottens största entreprenörer. Han startade Gothia Cup, drog sedan igång Dana Cup, började med idrottsresor och såg möjligheterna med att sälja arenareklam. Han har alltid varit först, men aldrig hävdat att han är störst utan resultatet har fått tala.
Svenska Spel drar in sponsringen om 20 miljoner kronor till Riksidrottsförbundet. Beskedet kommer som en chock för idrottsrörelsen. Samma dag presenterar spelkoncernen det tredje bästa resultatet någonsin 2011 och redovisar 5 miljarder kronor.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
TV4 Sport Xtra är TV4-Gruppens nya sportkanal. Premiären sker i samband med hockey-VM och kanalen ska erbjudas alla svenska tv-distributörer. Främsta dragplåstret blir italienska Serie A, där TV4-Gruppen förlängt rättigheterna.
Tyresö FF har efter några få veckor av hårt arbete lyckats skapa resurser för att värva Marta. Världens bästa damfotbollsspelare – och världens dyraste. Det handlar om en sensationell värvning som blev möjlig tack vare extern finansiering.








Vi vill ha din åsikt