Remissinstanser sågar slopad avdragsrätt
Idrottens Affärer har de senaste veckorna berättat om den kritik som riktats mot Företagsskattekommittén, som har utrett frågan åt regeringen. Enligt kommittén skulle slopad avdragsrätt vid representation stärka de offentliga finanserna med 1,6 miljarder kronor per år.
Kritiska remissvar
Eventintensiva förbund och företag, såsom Svenska Amerikansk Fotbollförbundet, Svenska Konståkningsförbundet, Folkoperan, ATG och GotEvent har reagerat negativt, och fått medhåll från Sponsrings & Eventföreningen som företräder en bransch som omsätter över tio miljarder kronor.
Remissinstanser instämmer nu i kritikerkören. Det visar Idrottens Affärers genomgång av alla remissvar som kommit in till Finansdepartementet.
Bland de mest kritiska är SHR, Sveriges Hotell & Restaurangföretagare, som har 4 300 medlemsföretag i form av 5 600 hotell, restauranger, campingplatser, stugbyar, skidanläggningar och nöjesparker. SHR anser att representation är en viktig säljfrämjande åtgärd, inte minst för mindre företag. ”Direkt personlig kontakt med potentiella kunder är, framför allt för mindre företag, många gånger en avgörande nödvändighet för att kunna presentera sitt företag och sina produkter.”
Framstår motsägelsefullt
Juridiska fakultetsnämnden vid Uppsala Universitet skriver bland annat följande i sitt remissvar: ”Nyligen har den så kallade restaurangmomsen sänkts och ett viktigt syfte med det var att öka arbetsutbudet. Att mot den bakgrunden avskaffa representationsavdraget framstår som motsägelsefullt.
Det finns redan i dag avsevärda begränsningar i rätten till representationsavdrag. Att vissa utgifter för representation är nödvändiga för att förvärva och bibehålla inkomster är klart. Ett avskaffat representationsavdrag får därför sägas utgöra ytterligare ett undantag från principerna för svensk inkomstbeskattning.”
Sveriges Advokatsamfund avstyrker också förslaget, vilket hänger ihop med att samfundet även avstyrker två andra, centrala förslag i utredningen: Riskkapitalavdrag och emissionskredit. Sveriges Advokatsamfund ser helt enkelt inte hur detta kan anses vara ett skatteincitament för riskkapital i små och medelstora företag.
Även TCO gör tummen ned och skriver: ”TCO har noterat att förslaget till finansiering innebär att rätten till avdrag vid representation tas bort. Detta har två nackdelar, dels påverkas delar av ekonomin som inte kan dra fördel av emissionskrediten och dels förefaller det som att förslaget, att döma av de beräkningar som gjorts, medför en kraftig överfinansiering av förslaget.”
Främjar inte tillväxt
Tillväxtverket ser ingen tillväxt i förslaget och skriver: ”Föreslagen överfinansiering genom slopad avdragsrätt för representation innebär en skärpt företagsbeskattning och negativa konsekvenser för berörda näringar. Förslaget motverkar också andra offentliga satsningar, framför allt tidigare genomförd momssänkning.”
Mest kritisk är dock Sponsrings & Eventföreningen, som företräder en bransch som seglar i medvind. Färska siffror från IRM (Institutet för reklam- och mediestatistik) visar att sponsring ökade med 7,6 procent under 2011, och eventmarknadsföring med hela 28,4 procent!
Sponsrings & Eventföreingen skriver i sitt remissvar bland annat följande: ” Kommitténs huvudmotivering för att slopa representationsavdraget är att det dels redan är relativt litet och dels att redovisningen av avdragen utgör en hög administrativ kostnad för företag. Det är uppenbart att kommittén då inte haft sponsrings- och eventbranschen för ögonen, vilken under 2011 omsatte över tio miljarder kronor. Framförallt för de mindre företagen betyder representationsavdraget mycket; utan det kan det vara svårt att representera. En slopad avdragsrätt för representation kommer att försvåra användningen av relationsfrämjande aktiviteter, en av sponsrings- och eventbranschens absolut viktigaste redskap.”
Förslag i helt fel riktning
Niklas Birgetz, nytillträdd vd för Sponsrings & Eventföreningen, kommenterar:
- De färska siffrorna från IRM är helt fantastiska! Vi tror stenhårt på upplevelsebaserad kommunikation, där alla sinnen stimuleras och där företag kan bjuda sina kunder på lunch eller middag i kombination med en aktivitet. Förslagetet från Företagsskattekommittén går i helt fel riktning.
Om regeringen väljer att inte lyssna på remissinstansernas invändningar, träder förslaget om slopad avdragsrätt vid representation i kraft 1 januari 2013.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















