Jo, golfare lever längre
Anders Ahlbom är professor i epidemiologi vid Karolinska Institutet, chef för institutet för miljömedicin och - golfspelare.
Det var under en promenad på fairways och greener som han började fundera, enligt golf.se, över golfens värde för hälsan.
Forskarlag
Anders Ahlbom tog hjälp av kollegorna Ulf de Faire och Bahman Farahmand som tidigare har gjort en liknande studie om deltagare i Vasaloppet.
När de väl bestämde sig tog de också hjälp av GI Broman och så kunde arbetet börja.
Forskarna tog medlemsuppgifter via Golfens IT-system (GIT) och stämde av mot det svenska mortalitetsregistret och jämförde sedan med dödligheten hos hela befolkningen.
De gjorde också samma jämförelse efter en uppdelning i socialgrupper. Ungefär samtidigt som deras arbete pågick publicerade Dagens Nyheter en annan studie som handlade om att den som börjar träna vid 50 års ålder kan leva längre.
Ett forskningsprojekt med 2 200 män från Uppsala som hade pågåttt i 35 år och det visade sig att de som tränade mest, i genomsnitt, levde två år längre än de som inte motionerade.
Överraskande av skillnaden
Slutligen stod det klart att svenska golfare i genomsnitt lever upp till fem år längre än icke-golfare och att det gäller oberoende av socialgrupp.
- Vi anade att det skulle vara så, men är överraskade över att skillnaden är så stor. Vi vet att de som spelar golf lever längre, de med lägre handicap ännu längre, och att detta gäller över alla åldersgrupper och socioekonomiska grupper sa Anders Ahlbom när forskningsrapporten offentliggjordes.
- Exakt vad det beror på vet vi inte, det är flera saker som samverkar. De saker som sammantaget kan ge denna hälsobringande effekt kan vara den lågintensiva träningen, att golfare kan hålla på så många år, att den sociala effekten är positiv och så vidare,
Den politiska diskussionen om golfen ska klassas som friskvård eller inte anser forskarna att det är självklart.
- Det finns nog få idrottsutövningar som har det bättre belagt än just golfen. Bättre data finns knappast, så om jag skulle ikläda mig politikernas roll så skulle jag vara glad att nästan 500 000 svenskar spelar golf, som tydligen är positivt för svenska folkets välbefinnande, säger Ulf de Faire enligt golf.se.
Många vill veta mera
Det har nu gått några år sedan forskningsrapporten offentliggjordes. Frågan är om resultaten står sig?
- Det tror jag säkert eftersom det inte var så länge sedan vi gjorde forskningen. Man ska dock vara försiktig med att påstå att man per automatik får ett längre liv bara för att man börjar spela golf. Vi beskrev verkligheten och den säger att de som spelar golf lever längre, säger Anders Ahlbom.
Forskarna får ofta förfrågningar från golfklubbar och även utlandet om föreläsningar.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.




















