Golfklubbarna ökar intäkterna
Golfen har medvind. Bra väder med omväxlande sol och uppehåll innebär att många ändå vill testa dagsformen när åtskilliga har semester.
Henrik Stensons historiska seger i The Open har också sin betydelse i form av inspiration.
Rekordvecka
Under sista veckan i juli noteras ett rekordstort antal bokade golfronder. Nära 412 000 bokade sällskapsronder är årets högsta notering.
- Det har skett 411 872 bokningstransaktioner under veckan. Det betyder 41 stycken per minut dygnet runt, vilket är fantastiskt, säger Eva Bergström, chef för GIT, golfens IT-system på Svenska Golfförbundet.
- Då är ändå inte samma veckas 1 113 tävlingar på landets golfbanor inräknade.
Sedan 2013 har antalet medlemmar och medlemskap i golfklubbarna ökat igen efter en nedåtgående trend under några år. Siffrorna för 2016 ser också ljusa ut.
Juni visar en ökning med 7 924 medlemskap jämfört med samma tid i fjol. Det är plussiffror i alla ålderskategorier, även bland juniorer.
Ansträngningar hos klubbarna
- Det här är frukten av hårt arbete bland klubbar och anläggningar som blivit ännu duktigare på att anpassa sin verksamhet till vad medlemmar och gäster efterfrågar. Inte minst när det gäller former för medlemskap och servicenivå, säger Svenska Golfförbundets generalsekreterare Gunnar Håkansson.
På förbundet vill man tro att framgångar i olika tävlingar också har en del av förklaringen.
Som Henrik Stensons seger i Tyskland och i The Open som innebar den första svenska majorsegern på herrsidan, Alex Noréns Europatourseger i Skottland, Anna Nordqvists seger i Shoprite LPGA Classic på den amerikanska touren och hennes andraplats i majortävlingen US Open som några exempel.
Julia Engström vann den stora amatörtävlingen British Amateur och fick därmed som 15-åring spela US Open. Förra veckans två majortävlingar British Open för damer och PGA Championship för herrar såg totalt 16 svenskar i startfälten, ett rekordstort antal.
Stenson, Nordqvist, Pernilla Lindberg och David Lingmerth väntar på OS-spel i Rio, där golfen på herrsidan gör comeback efter 112 år.
Samtidigt pågår svenska golfstjärnors arbete på hemmaplan. Annika Sörenstam är den här veckan på Bokskogen i Skåne för sin och Svenska Golfförbundets tävling Annika Invitational Europe för Europas bästa flickjuniorer.
I Katrineholm samlas delar av herrarnas elit på europeiska Challenge-touren för Swedish Challenge hosted by Robert Karlsson.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.




















