”Typiskt att stora klubbar klarar sig”

Efter lång betänketid har nu Svenska bandyförbundet och dess licensnämnd godkänt AIK Bandys elitlicens. Förbundet har brottats med frågan sedan slutet av april. Under tiden har AIK rekryterat ledare och spelare.

Andreas Bergwall, förre landslagsmålvakten, tar över som ny tränare i AIK.

 

Förbundets besked var inget som Falu BS tillförordnade ordförande Anders Ors applåderar. Om AIK nekats licens hade Falun fått elitserieplatsen.

Saknar fortfarande svar

- Jag skrev till förbundet den 26 maj och undrade hur det skulle bli. Jag har fortfarande inte fått något svar. Det är bedrövligt. Men jag är inte förvånad även om beslutet känns märkligt. Stora klubbar kommer undan även om de har underskott lika stora som vår budget (3,5 miljoner kronor).

Ors skrev bland annat:

”Känslan är ändå hos många i Bandysverige att etablerade föreningar, de som anses viktiga för svensk bandy, behandlas på ett annat sätt än övriga. Detta skapar, som vi ser det, en ohållbar situation om inte det regelverk som finns följs till 100 procent vid varje enskild granskning, så ökar det på den förtroendekris som finns och som definitivt inte gynnar bandyn”.

Orsaken till granskningen

Anledningen till att AIK varit under luppen av licensnämnden är flera. Ett bolag kopplat till AIK Bandy hade enligt kronofogden en skatteskuld på 828 712 kronor. Dessutom misstänkte Skatteverket att svarta löner har förekommit.

I föreningens årsredovisningar från maj 2016 till sista april 2018 fanns inga anställda. Inga löner eller ersättningar hade betalats ut. Det är dock inte olagligt att löner betalas av externa bolag.

Nyligen kom ett pressmeddelande undertecknat av Marco Engberg, t f ordförande, där han bland annat skriver:

” I fråga om ekonomi står AIK:s bandyförening väl rustade inför 2019/20. Det investeringsavtal som klubben tecknade 2016 lider mot sitt slut men förhandlingar pågår om ett nytt. Oavsett hur det slutar måste AIK växa organisatoriskt och i år är det marknadsavdelningen som måste ta steget upp i eliten. Fjolåret såg ut att mot ett underskott på närmare 600 000 kronor men tack vare ovan nämnda avtal så pekar prognosen på ett litet överskott och medel är nu på väg ut för att helt avsluta 2018/19”.

Mycket händer i AIK

Vi förmodar att AIK gjort rätt för sig. Och det är mycket som händer i klubben. Per Fosshaug avgår som tränare för att i stället bli ambassadör och jobba med marknad och evenemang. Ny tränare blir målvakten Andreas Bergwall, 45 på måndagen, som fortsätter som målvakt. Oskar Robertson fortsätter som assisterande tränare.

1 maj anställdes Daniel Johansson från Peace & Love City (Borlänge Bandy) där han varit sportchef och klubbchef. 24 maj smällde det till ordentligt: Skyttekungen Patrik Nilsson skrev på för AIK sedan han efter tre år i Bollnäs inte fått förnyat kontrakt. Ironiskt nog gör AIK debut i elitserien den 1 november på bortaplan mot – Bollnäs.

Sedan har nyförvärven duggat tätt. En mycket meriterad och erfaren duo från Ryssland: Alexej Chizov, som tog sitt första VM-guld redan 2006 och Dmitrij Loginov, som spelade i Ljusdal 2004 - 05. Ytterligare en ryss har tillkommit: Alexander Kim, rysk mästare Neftjanik.

Men ungdomar har också värvats: Finlands skyttekung Kalle Lempinen, 22, som gjorde 36 mål och 24 assists för Mikkelin Kampparit.

Elias Engholm, 22, från Tellus, som gjorde 17 mål i elitserien i vintras.

Kevin Sterner, 23, målvakt från Tillberga.

Christian From, 22, från Peace & Love City, 31 mål i allsvenskan i vintras.

Inget kontrakt för Sjamsutov

En om inte längre finns kvar i AIK är evigt unge Rinat Sjamsutov, han fyller 46 på onsdag. Han blixtvärvades av AIK från Tillberga julen 2016 och har i högsta grad bidragit till AIK:s blixtresa till eliten. Rinat blev spelande tränare för herrarna A-lag och tränare för damerna.

I april gick hans kontrakt ut. Han har inte hört något från AIK och säger i en intervju med Bandypuls:

”Om jag fått chansen att gå tillbaka i tiden hade jag aldrig skrivit på för AIK”.

AIK ska inleda ett samarbete med Somalia Bandy. Det var Per Fosshaug som med en åsnas envishet lärde invandrargrabbarna i Borlänge att spela bandy. Så bra att de kvalificerade sig till VM.

Mycket händer i AIK Bandy. Det kommer nog mer…

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.