Tvekan i AIK inför Nationalstadion

Peab är en av ägarna till Nationalstadion. Samma Peab har nyligen skrivit ett sponsoravtal med AIK Fotboll. I uppgörelsen finns en klausul som säger att Peab har rätt att bryta avtalet efter sex månader om AIK inte ska spela på Swedbank Arena.

Enligt AIK Fotbolls ordförande Per Bystedt hade Peab ett grundkrav när förhandlingarna inleddes. Byggföretaget var inte intresserat av ett sponsorskap om AIK inte garanterade att klubben skriver på ett avtal med Swedbank Arena; ett grundkrav som Bystedt och styrelsen tog starkt avstånd ifrån.

Men förhandlingarna mellan Arenabolaget och AIK Fotboll när väl Swedbank Arena är klar har tagit fart. Det skedde först efter att AIK strök Swedbank Arena som huvudalternativ vid ett extra medlemsmöte.

Beslutet blev att AIK Fotbollsförening tillsätter en kommitté med representanter från bland annat AIK FF, AIK Fotboll AIK och AIK-Alliansen för att förutsättningslöst jobba vidare med arenafrågan.

Vid medlemsmötet framhölls att det huvudsakligen handlar om att ”ta tillbaka frågan till klubbens medlemmar”. Något som klubbens ordföranden, Per Bystedt, betonade när han berättade att ett slutgiltigt beslut om Swedbank Arena. Han betonade också att  klubben inte sett några konkreta förslag från Arenabolaget.
 

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.