Hemlig finansiär bakom nya Vångavallen

Vångavallen är allsvenskans mest impopulära arena. Någon gång under 2014 ska såväl Trelleborgs FF:s egna spelare som gästande lag slippa eländet. Då ska ”Nya Vångavallen stå klar för 8 000 åskådare till en kostnad av 200 miljoner.

Ritningar finns liksom finansiärer. Nu väntar TFF bara på ett politiskt beslut, skriver Trelleborgs Allehanda.

- Vi har tagit fram en finansieringsplan och arkitektritningar. Arenan ska inrymma större ytor för press och domare och fotbollsgymnasium. Företagare ska även kunna köpa loger.

Bättre med en kompakt arena

Utöver detta så vill vi ha restaurang och konferensmöjligheter, säger TFF:s ordförande Per-Anders Abrahamsson.

Det förslag som är mest aktuellt rymmer läktare för 8 000 personer.

- Det är bättre med en kompakt arena än en halvfylld Swedbank stadion, menar TFF:s ordförande.

Däremot är han förtegen om finansieringen och avslöjar inte om garanten är en person eller ett företag kronor utan konstaterar bara att det finns täckning för kostnaderna.

Bilda ett arenabolag

Nu krävs att kommunen går in i projektet och att bygglovet blir godkänt.

- Kommunen äger den nuvarande arenan som är värderad till 38 miljoner kronor. Vill de sälja så inbillar jag mig att vi kan komma till en förhandling där vi vill att de kommer in i vårt arenabolag och då efterskänker de 38 miljonerna. Så det blir ingen kostnad för skattebetalarna.

Klubben vill nå samma typ av lösning som en delägare i ett arenabolag, den modell som har använts iI Malmö, Kalmar och i Halmstad.

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen