Swedbank Arena blir Friends Arena
Swedbank Arena kan alltså blir Friends Arena. Thomas Backteman, Swedbanks kommunikationsdirektör, bekräftar att det pågår diskussioner, enligt DN.
Bir först i landet
Under 2012 ska arenan stå klar och Swedbank Arena är redan etablerat som namnet på landets mest påkostade arena. Men nu avslöjas planerna på att banken vill släppa namnet och stå för den kanske största sociala sponsorinsatsen någonsin i Sverige.
Internationellt är sponsring som syftar till ett socialt ansvar mera utbrett än i Sverige. Nu kan Swedbank bli en banbrytare med en helt ny form av företagsengagemang. Att köpa namnrättigheterna och sedan skänka bort dem vore banken först med.
Friends är en stiftelse som motverkar mobbing bland ungdomar. Organisationen aktualiserades nyligen i SVT:s program, Uppdrag Granskning.
Friends har tvingats förtydliga
Ett av stiftelsens tidigare projekt skedde tillsammans med företaget Kompiskalendern, och det framkom att bara 3 procent av det företagets annonsförsäljning kom hela vägen fram.
- Friends bedriver en egen insamlingsverksamhet där vi ber privatpersoner och företag om ekonomiskt stöd. Vi har ett 90-konto och kontrolleras därmed av Svensk insamlingskontroll. Syftet med vårt samarbete med Kompiskalendern var primärt aldrig att samla in pengar till Friends, utan att komma ut med information om mobbning till svenska skolelever, förklarar Amelie Furborg, pressansvarig vid Friends.
- Det var aldrig fråga om en gåva från företagen till Friends, utan att de köpte en annons i Kompiskalendern för att möjliggöra att producera och distribuera denna gratis till skolor. Av dessa annonsintäkter skulle sedan tre procent ha gått som ekonomiskt stöd till Friends.
Inget att göra med mutskandalen
Nyheterna runt nationalarenan i Solna kommer slag i slag. I den s k mutskandalen har sex ledande personer åtalats för mutbrott och grov bestickning.
Men enligt Thomas Backteman, bankens kommunikationsdirektör, var frågan om arenatiteln redan på bordet internt.
- Det finns inget som helst samband. Den här diskussionen har förts redan innan vi visste att åklagaren hade inlett en förundersökning, säger Backteman till DN.
Hockeyligan – det är namnet på gamla Elitserien i ishockey. Ett förtydligande av varumärket är ett steg i en långsiktig plan hur SHL ska utvecklas - och tjäna pengar på kuppen. Kanske kan man ana en titelsponsor framöver.
AIK och Djurgården kan få en helt ny arena. Men finansborgarrådet Sten Nordin betonar: ”allt är inte klappat och klart för en ny miljardarena i Stockholm utan stadens helägda bolaget, SGA fastigheter, ska utreda olika upprustningsalternativ.
23 juli på Tele2 Arena, 27 juli på Ullevi och 6 augusti på Friends Arena. På 14 dagar har fotbollsentusiasterna chans att se världsstjärnor på besök i sommar-Sverige. Paris SG spelar dubbla matcher och Manchester United gör ett framträdande.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Anders Kristiansson på den tiden det begav sig. När Sverige spelade EM-final, när han sjäv var hårfager och på den tiden när han skapade ett särklassigt landslag. Nu är han högaktuell igen - med ett guldkantat kontrakt med Toyotas företagslag.
Marcus Hellner har sin storsponsor i PokerStars. Anna Haag och Emil Jönsson har sponsoravtal med Unibet. Nu förbjudet Internationella Skidförbundet privata spelbolag och åkarna går miste om miljoner. Flera idrotter överväger samma förbud.
Finansmarknadsminister Peter Normans beslut att tillsätta en ny spelutredning möts i dag av protester från flera aktörer. Inom ATG ser man det som ett svek.Utländska aktörer kan fortsätta sin verksamhet, men för ATG innebär beslutet sparkrav om 20 miljoner.
Det var helgen då fotbollsaffärerna nådde ytterligare en nivå. Neymar sa ja till Barcelona för 464 miljoner, Mourinho gjorde klart med Chelsea igen för 120 miljoner och i Premier League uppstår en sanslös strid runt TV-rättigheterna.
De tre som senast har lämnat klartecken har alla tagit OS-guld. Tidigare har två andra välkända namn sagt ja. Det innebär att fem kandidater till Mästarnas mästare är klara. SVT:s succéprogram återkommer i en sjätte omgång våren 2014.







Vi vill ha din åsikt