Göransson arenas öde avgörs
Bolagsstyrelsen i Göransson Arena ska fatta beslut om verksamhetens inriktning och prioritering. Svenska mästarna Sandvikens AIK avvaktar och alla inom och nära klubben vet att konsekvenserna kan bli ödesdigra.
"Ett så dumt förslag"
- Jag kände väl först som de flesta andra, att det här förslaget var så dumt så att det inte var aktuellt att agera, säger Arne Anderstedt.
- Men alltmer har jag förstått att frågan inte handlar om en rad olika förslag – utan att ingen egentligen förstår konsekvenserna av dessa.
- Jag är rädd för att politikerna i bolagsstyrelsen inte kan eller förmår överblicka konsekvenserna. Och det är det allvarliga, säger Anderstedt med bestämdhet till Arbetarbladet.
Då är elitklubben slut
- Fattar man beslut om att vårt lag inte ska träna och spela inomhus under den viktigaste perioden, då är elitklubben SAIK slut. Vi skulle drabbas av spelarflykt, vi skulle inte kunna locka till oss nya spelare – en inomhushall är faktiskt ett måste numera – och vi skulle också tappa möjligheter att locka sponsorer.
Arne Anderstedt gör också en liknelse:
- Kan Gefle IF spela på grus, kan Brynäs spela på utomhusrink?
Slapp kostnaden om 200 miljoner
Men han är också självkritisk:
- Man skulle absolut ha lyssnat på de som sa att det inte är gratis att få en sån här gåva. Det var helt galet att prata om att det här skulle kunna gå runt. Ändå har man ju sluppit kapitalkostnaderna på 150–200 miljoner som andra kommuner sitter med.
- Hela organisationen och adminstrationen för arenabolaget stack också iväg. Man har för stor kostym helt enkelt, och tar på sig fel saker.
"Borde ha lagt undan pengar"
Klubbens ideliga skuldberg som omfattar miljoner tynger SAIK.
- Vi borde ha lagt undan pengar för sämre tider.
Arne Anderstedt anser att förutsättningarna inte är helt utredda:
- Varför inte börja med att försöka fylla tiden mellan mars och september först, i stället för att gapa över mer.
Vilka är intäktsökningarna?
- Om bandy ska ut, vad ska annars in som bär sina kostnader. Ingen har redovisat intäktsökningarna om bandyn kastas ut.
Utvecklingen av Göransson Arena, tycker Anderstedt, beror på hur arenan snabbt ska kunna förvandlas för att klara olika arrangemang.
Hans kritik är hårt och för Arbetarbladets reporter läser han innantill från ett papper:
...de håller i yxan
”Här vilar föreningen som låg högst i maratontabellen och vann SM-guld året före begravningen.
Arne Anderstedt avslutar:
”Jag tycker verkligen att de som fattar beslut om att bandyn ska spelas ute, mer än några enstaka matcher per säsong, ska vet att de också håller i yxan och avrättar föreningen".
En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Under 100 dagar ska ett 100-tal ryttare färdas genom ett förhoppningsvis sommarvackert Sverige. Det är det stora inslaget när Svenska Ridsportförbundet fyller 100 år.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Nu vill han med stora kliv hitta ett jobb och inleda sitt nya liv. Vägen dit går bl a via Intrum Justitia och hotellkedjan Elite. Christian Olsson, 32 år, är förmögen, men vill ha ett dagligt jobb nu när trestegskarriären är över.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt