Göteborg&Co jagar jätteevenemang

Många minns det som i går, gymnastikfesten 1999 på Heden i Göteborg. Flera dagars fest, gymnastik och musik i en sanslös gemensam fest med åtskilliga tusen människor. Nu kan det bli en upprepning i Sverige för ett av världens största idrottsevenemang.

Sverige och Göteborg ansöker nämligen om Gymnaestradan 2015

Gymnastikförbundet och Göteborg&Co har gemensamt lämnat in en officiell ansökan om att åter få stå värd för ett av världens största idrottsevenemang. Förhoppningen är att få arrangera Gymnaestradan 2015. Ett evenemang som samlar mellan 20 - 25 000 deltagare från hela världen, för gemensamma uppvisningar (helt utan tävlingsinslag) och arrangeras vart fjärde år. Men i lika hög grad ett arrangemang för allmänheten som dansa, jympa och skaka loss till musik.

Alla som deltog 1999 återkommer säkert när förbundet och Göteborg arrangerade mycket med stor framgång och uppskattning.

Den senaste Gymnaestradan genomfördes i Dornbirn i Österrike och samlade drygt 22 000 deltagare och över 300 ackrediterade journalister och fotografer. Nästa Gymnaestrada sker 2011 i Lausanne. Sverige brukar representeras med ungefär tusen deltagare.

Temat för den svenska ansökan är Movementality. Under första kvartalet 2010 ska representanter för Internationella Gymnastikförbundet (FIG) genomföra besök i respektive ansökningsland. I maj 2010 fattar sedan FIG:s högsta organ det slutliga beslutet om arrangörsland för Gymnaestradan 2015.

 

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Under 100 dagar ska ett 100-tal ryttare färdas genom ett förhoppningsvis sommarvackert Sverige. Det är det stora inslaget  när Svenska Ridsportförbundet fyller 100 år.

Nu vill han med stora kliv hitta ett jobb och inleda sitt nya liv. Vägen dit går bl a via Intrum Justitia och hotellkedjan Elite. Christian Olsson, 32 år, är förmögen, men vill ha ett dagligt jobb nu när trestegskarriären är över.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.