Frölunda tredje publikbäst i Europa

Internationella Ishockeyförbundet presenterade i dag sin sedvanliga sammanställning över de mest publikdragande lagen i europeisk hockey och på tredje plats återfinns Frölunda, som i och med utematchen på Ullevi dessutom slagit nytt publikrekord i klubbhockeyn.

Med snittet 11 399 åskådare per match har Frölunda alltså återtagit tredjeplatsen på topplistan, med höjdpunkten 31 144 personer på Ullevi under annandagens redan klassiska match mot Färjestad.

Djurgården tar ett jättekliv i topplistan från plats 28 förra säsongen till en 16:e plats i år med ett publiksnitt på 7 034 åskådare.

Toppar gör SC Bern med 15 709 i snitt, tvåa är Eisbären Berlin med 14 060 personer.

Topplistan, publiksnitt grundserien 2009/2010:

1. 15 709 SC Bern, Schweiz
2. 14 060 Eisbären Berlin, Tyskland
3. 11 399 Frölunda HC
4. 11 094 Adler Mannheim, Tyskland
5. 10 076 Kölner Haie, Tyskland

Jämför man ligorna toppar Elitserien i Europa och det gäller för andra året i rad med ett snitt på 6 190 åskådare tätt följt av tvåan, National League A i Schweiz, med 6 181 åskådare. Ryska KHL lockade 5 474 åskådare i snitt vilket gav en fjärde plats.

Topplistan, ligorna i Europa:

1. 6 190 Elitserien
2. 6 181 Nationalliga A, Schweiz
3. 5 807 DEL, Tyskland
4. 5 474 KHL, Ryssland
5. 5 240 SM-liiga, Finland

Sammanställningen är gjord av Internationella Ishockeyförbundet.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.

Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.

Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.