Vasaloppet tar hjälp av Zornkvinna
Konstnären Anders Zorn och Vasaloppet är Dalarna i allmänhet och Mora i synnerhet. I kommunikationen kring sommarens CykelVasan har Vasaloppet valt att visa hur en badande kvinna i en av hans målningar skulle ha sett ut om hon åkt loppet i solsken med cykelbyxor och kortärmad tröja.
- Det känns mycket roligt att vi kan göra något med koppling till Zorn, som är så förknippad med idrotten och även hade ett stort idrottsintresse, säger Vasaloppets VD Jonas Bauer.
Originalmålningen heter Frileuse och målades av Anders Zorn 1894. Normalt finns den på Prins Eugens Waldemarsudde i Stockholm. I sommar kan verket dock avnjutas i utställningen ”Zorns mästerverk” på Zornmuseet i Mora, en utställning som firar konstnärens födelse för 150 år sedan.
Anders Zorn var för övrigt en stor idrottsvän och han stöttade bl a IFK Mora (som tillsammans med Sälens IF idag äger Vasaloppet). Zorn idrottade själv och arrangerade även egna tävlingar, däribland skidtävlingar med prispengar i Mora.
Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.
ISP Sport & Marketing har åter lyckas komma över exklusiva reklamrättigheter. Efter en lyckad förhandling med Kentaro gäller det nu Sveriges kommande VM-kvalmatcher i fotboll på bortaplan.
Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.
Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.
Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.







Vi vill ha din åsikt