Hysteri inför Stockholm Open

Stockholm Open har aldrig betalat så mycket för en enskild spelare. Bakom ligger beräkningen att även intäkterna kan blir större än tidigare. Det visade sig omgående när biljettförsäljningen inleddes. Roger Federers medverkan skapade hysteri.

När de gamla lirarna, Jonas Björkman och Thomas Johansson, tog ansvar för SO blev det utdelning. Världens främste tennisspelare de senaste åren, Roger Federer, gav klartecken efter vissa diskussioner. Dvs när ersättningen och tillfället blev det rätta.

Kaos vid försäljningen

En vecka efter beskedet att han kommer till Sverige startade biljettförsäljningen. 

- Det var fullständigt kaos. Hela biljettförsäljningen höll inte ihop och vi fick sätta till extrapersonal, säger marknadschefen Jonas Björkman för Expressen.

Världstvåan Roger Federer, med 16 Grand Slam-titlar, och hemmafavoriten Robin Söderling – de är självklara affischnamn.

Ska det bli fullsatt i Kungliga Tennishallen någon gång är det vid den kommande turneringen, 16-24 oktober.

Federer mot Söderling...

- Det har varit ett otroligt drag sedan vi gick ut med Federer, säger Björkman.

- Från onsdag till söndag är det ett enormt drag på biljetterna just nu. Så har man funderat på att gå dit och titta måste man nog börja bestämma sig.

- Jag tror att alla ser framför sig en final mellan Federer och Robin Söderling. Det skulle vara fantastiskt, säger Jonas Björkman.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Googles nya sociala nätverk Google+ spås bli ett viktigt verktyg för marknadsföring. Svenska Ishockeyförbundet och huvudsponsorn Kyocera blev först i idrotts-Sverige.

ISP Sport & Marketing har åter lyckas komma över exklusiva reklamrättigheter. Efter en lyckad förhandling med Kentaro gäller det nu Sveriges kommande VM-kvalmatcher i fotboll på bortaplan.

12-13 mars arrangerar Täby Badminton en tävling för U-22-spelare. Prissumman på 80 000 kronor är den största inom svensk ungdomsbadminton någonsin och en av de största i världen för ungdomsspelare.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.