2 miljarder ska följa handbolls-VM

Bangolf, skidorientering, rallycross och boogie woogie. Sverige står värd för världs- och europamästerskap i flera olika idrotter 2011. På torsdag invigs årets största evenemang när herrarnas handbolls-VM startar.

Arrangörerna räknar med att nästan 2 miljarder TV-tittare över hela världen kommer följa de 98 matcherna som spelas i åtta städer. Och det ska bli en folkfest för alla – inte minst via 100 TV-kanaler.

Bildat ett speciellt VM-bolag

Herrarnas handbolls-VM 13-30 januari är ett av flera internationella mästerskap där Sverige, genom respektive idrotts förbund och arrangörsföreningar, står värd 2011. Och det största.

Över 100 TV-kanaler från hela världen kommer att sända från mästerskapet och Anders Nissen, styrelseledamot i VM-bolaget, räknar med hundratusentals åskådare på plats i de åtta svenska arrangörsstäderna. Höjdpunkten blir ett eventuellt möte mellan Sverige och Danmark i andra rundan i Malmö.

Är det skillnad att arrangera ett stort mästerskap idag jämfört med för ett par år sedan?

- Ja, stor. Framför allt är mediebevakningen annorlunda idag.

Happenings, fanzooner, seminarier

- Det är kortare snabba nyheter i fler distributionskanaler som gör att fler blir involverade och engagerade i tävlingarna. Titta till exempel på bloggar och andra sociala medier där vem som helst kan sprida information och tycka till om vad som händer.

- Men även själva evenemangen ser annorlunda ut och gränsen för när ett mästerskap bara handlade om ett antal matcher är sedan länge passerad. Idag måste arrangörerna även ha med allt runt omkring för olika målgrupper som utsmyckningen, olika happenings i citykärnorna, fanzooner och seminarier som väcker intresse på en bredare front. Säkerhetsaspekten är också större och viktigare idag.

Trots att herrarnas handbolls-VM är en gigantisk evenemangsapparat, så stor att den organiseras i ett eget bolag, menar Anders Nissen att handbollsjälen måste vara och kommer att vara i centrum.

Inte för kommersiellt

- Vi som sitter i organisationsstyrelsen kan och älskar handbollen och har våra rötter där.

- Det får inte bli för kommersiellt, handbollen är en folklig idrott och vårt mål är att arrangera det bästa VM:et någonsin – för spelarna, för alla som kommer för att titta på matcherna och för alla som bor i arrangörsstäderna.

- De ska känna att den här festen är för alla och något utöver det vanliga, säger Anders Nissen.

Helena Björck



Fakta

Handbollen är faktiskt inte först ut evenemangsåret 2011. Förra veckan avgjordes damernas U-18 VM i ishockey i Stockholm där Sverige slutade på femte plats. Och den svenska idrottspubliken har fler internationella mästerskap på hemmaplan att se fram emot i år.

• Rally, VM-deltävling, 10-13 februari, Karlstad
• Handikappidrott, Kälkhockey-EM, 10-20 februari, Sollefteå
• Vintertriathlon-EM, 18-20 mars,  Östersund
• Skidorienterings-VM, 20-28 mars, Tänndalen
• Fotboll, EM-kval, herrar, 28 mars, 7 juni, 11 oktober, Stockholm
• Speedway, VM-deltävling, 14 maj, Göteborg
• Friidrott, lag-EM, 18-19 juni, Stockholm
• Rallycross, EM-deltävling, 2-3 juli, Höljes
• Dragracing, EM-deltävling, 2-3 juli, Mantorp
• Racerbåt, Offshore 3C-VM, 12-17 juli, Oskarshamn
• Racerbåt, GT 30-VM, 23-24 juli, Kil
• Golf, individuella EM, herrar, 3-6 augusti, Halmstad
• Racerbåt, F4s-VM, 12-13 augusti, Karlskrona
• Speedway, VM-deltävling, 13 augusti, Målilla
• Bangolf-VM, 24-27 augusti Stockholm
• Danssport, Boogie Woogie- EM, 24 september, Karlstad
• Danssport, Bugg-VM, 24 september, Karlstad
• Dövidrott, Futsal-VM, 18-26 november, Örebro

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

ngenting har förändrats sedan Rysslands invasion av Ukraina i gryningen den 24 januari 2022. 

Trots detta och fortsatta dagliga ryska angrepp har internationella simförbundet, Worlds Aquatics, beslutat att ryska, och belarusiska simmare, får tävla utan restriktioner och egen flagga i framtiden.

Det innebär i klartext att Sarah Sjöström kommer att ställas mot ryska simmare i kommande EM i Paris, 10-16 augusti,  hennes planerade comeback i tävlingsbassängen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen