Golfförbundet planerar ny stortävling

Sverige får tillbaka en Europatourtävling för damer från 2012, men det finns en liten hake. Finansieringen måste först lösas. Spelplats är redan bestämd, Vasatorps Golfklubb i Helsingborg.

Vid Svenska Golfförbundets årsmöte 2010 fastslogs att en högprioriterad fråga för svensk golf skulle vara att åter få med en tävling på damernas Europatourprogram. En projektgrupp som bland annat omfattat representanter för Svenska Golfförbundet, Ladies European Tour (LET) samt Helsingborgs kommun, har därefter målmedvetet arbetat för att skapa förutsättningar för ett attraktivt event.

- Får vi alla delar kring finansieringen på plats blir det en tävling på Vasatorps Golfklubb, den kommer att spelas i september 2012 och ytterligare två år därefter, förklarar förbundets generalsekreterare Gunnar Håkansson.

- Vi vet att Skåne är en stark golf region och har en hängiven golfpublik. Både Helsingborgs kommun och Vasatorps Golfklubb har höga ambitioner och vill, precis som Svenska Golfförbundet, att detta ska bli en riktig golffest och en stark exponering av den svenska damgolfen.

- Den stora skillnaden mot tidigare försök att etablera en tävling är Helsingborg kommuns stora intresse. De vill verkligen att detta ska ske och sätter till stora resurser för att förverkliga planen. En del av finansieringen är säkrad, men vi behöver nu jobba hårt resten av året för att försäkra oss om det som återstår, säger Håkansson.

Vasatorp har de senaste åren lagt ned mycket kraft och pengar på att renovera och förbättra sin anläggning. Om damtävlingen blir av kommer den att spelas på Tournament Course, en specialdesignad mästerskapsbana av högsta klass.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

”Min ambition är att skapa en föreställning som bygger på att leverera mängder av ögonblick som publiken kan ta med sig från föreställningen, säger Colin Nutley, utsedd till att regissera invigningen av Friends Arena.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.