Falsterbo Horse Show säkrar framtiden
- 25 procent av Vellinge kommuns turistintäkter skapas under Falsterbo Horse Show. Evenemanget genererar årligen 5,5 miljoner kronor i kommunalskatt till Vellinge kommun och totalt är det 21 miljoner kronor som kommer samhället tillgodo i skatter och avgifter, säger show director Jan-Olof Wannius.
Avtalet förlängdes
- Dessutom skapas intäkter till privatpersoner i Skanör-Falsterbo som hyr ut bostäder samt hotell på cirka 5 miljoner kronor per år. Hotell, restauranger och butiker i Skanör-Falsterbo har sin bästa vecka årligen under Falsterbo Horse Show, vilket gynnar näringslivet i kommunen.
Tidigare i år förlängdes arrendeavtalet för tävlingsområdet med Vellinge kommun till år 2040. Nu sker också ett markköp för att utöka möjligheterna vid arrangemanget
Exakt hur marken ska användas är inte klart, men avsikten är att skapa en grön lunga på Falsterbonäset.
- Ett parkområde som kommer alla Falsterboinvånare tillgodo 355 dagar om året, säger Jan-Olof Wannius.
Nio dagars evenemang
Evenemanget genomförs i juli varje år och är Skandinaviens största utomhusevenemang inom ridsport. År 2012 hålls tävlingarna 7-15 juli.
Vid Falsterbo Horse Show tävlar svenska och internationella toppryttare i både hoppning och dressyr.
- Tävlingarna pågår under nio dagar. Falsterbo Horse Show kommer fortsätta att vara en stor nettogivare till alla intressenter runt showen, säger Jan-Olof Wannius.
En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
”Min ambition är att skapa en föreställning som bygger på att leverera mängder av ögonblick som publiken kan ta med sig från föreställningen, säger Colin Nutley, utsedd till att regissera invigningen av Friends Arena.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt