Prispengar ska locka Hellner - Kalla

Prispengar gäller allt mera – även inom skidförbundet som vill locka de bästa åkarna även till SM. Så därför blir det premier som i Tour de Ski till de främsta. Fast det är en viss skillnad, 1,2 miljoner kr i Tour de Ski mot 25 000 kr i SM.

Svenska Skidförbundet kopierar världscupen och gör SM-tävlingarna i längdskidor till en tour.  Det blir prispengar för de som deltar i samtliga fyra SM-lopp, tre i Östersund i veckan och sedan långloppen, 30 respektive 50 kilometer, i Torsby den 1 april.

Pengarna ska tjäna som lockbete för att startfälten ska bli så bra som möjligt.

Systemet är uppbyggt så att poäng tilldelas de 30 främsta i varje lopp, varav 50 går till segraren. Totalsegraren får 25 000 kronor, tvåan 15.000 och trean 10.000 kronor.

Givetvis är det skillnad jämfört med Tour de Ski. Här ger en totalseger 1,2 miljoner kr, andraplats 735 000, tredjeplats 368 000, tiondeplats 18 000 och på vägen dit blir det 37 000 kr för en etappseger.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Plötsligt har en öppning uppstått mellan de stridande parterna och därmed kan tvisten mellan Upplands-Bro kommun och Bro Hof slott vara på väg mot sitt slut. Parterna pratar och ett markutbyte öppnar för samförstånd.

Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.

En Världscuptävling för de alpina stjärnorna inne på Nya Ullevi, med en backe snuddande högre än närbelägna Gothia Towers. Det har Affe Akbari, chef för Sport & Evenemang i Göteborg, planerat länge. Nu är det på gång.

Sven Ivarssons energi och kreativitet har gjort honom till en av idrottens största entreprenörer.  Han startade Gothia Cup, drog sedan igång Dana Cup, började med idrottsresor och såg möjligheterna med att sälja arenareklam. Han har alltid varit först, men aldrig hävdat att han är störst utan resultatet har fått tala. 

Svenska Spel drar in sponsringen om 20 miljoner kronor till Riksidrottsförbundet. Beskedet kommer som en chock för idrottsrörelsen. Samma dag presenterar spelkoncernen det tredje bästa resultatet någonsin 2011 och redovisar 5 miljarder kronor.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

TV4 Sport Xtra är TV4-Gruppens nya sportkanal. Premiären sker i samband med hockey-VM och kanalen ska erbjudas alla svenska tv-distributörer. Främsta dragplåstret blir italienska Serie A, där TV4-Gruppen förlängt rättigheterna.

Tyresö FF har efter några få veckor av hårt arbete lyckats skapa resurser för att värva Marta. Världens bästa damfotbollsspelare – och världens dyraste. Det handlar om en sensationell värvning som blev möjlig tack vare extern finansiering.