Handbollen hoppas på nya miljoner

Konkurrenten Turkiet drog tillbaka sin ansökan, då tilldelades Sverige handbolls-EM 2016 för damer. Nu hoppas arrangörerna på samma idrottsfester som vid VM och givetvis finns förhoppningen om ett skapligt överskott.
Kristiansstads nya läckra arena var en spelplats vid herr-VM och här ska också matcher i damernas EM 2016 spelas. Foto: Christian Andersson


VM för herrar i Sverige för drygt ett år sedan blev mera lyckat än vad någon hade vågat hoppas.  Överskottet blev så stort som drygt 20 miljoner kronor.

Resurser till jättesatsning

Med de pengarna kunde förbundet och Svensk Handboll AB, bolaget som via VM 2011 AB stod för arrangemanget och som är helägt av Svenska Handbollförbundet, skapa en organisation med flera heltidsanställda.

En större satsning än någonsin presenterades. Två förbundskaptener, Staffan Olsson och Per Johansson, heltidsanställdes och Stefan Lövgren blev general manager.

Bara ett år senare har Svenska Handbollsförbundet fått klart med ytterligare ett internationellt evenemang.

Fem arrangörssstäder

Damernas Europamästerskap 2016 får fem arrangörsstäder, Stockholm, Malmö, Kristianstad, Helsingborg och Göteborg. Scandinavium blir finalarena medan matcherna i Helsingborg kommer att avgöras i stadens nya arena som invigs i höst.

- Vi hoppas givetvis på samma fantastiska stämning i Scandinavium som under herr-VM 2011. EM spelas i december, det blir ett perfekt inslag i julstaden Göteborg, säger Åsa Borvén, operativt ansvarig för evenemang på Göteborg & Co.

Tre av de fem spelplatserna, Malmö, Kristianstad och Helsingborg, finns i Skåne. 

- Nu får vi chansen att följa upp det mycket lyckade världsmästerskap för herrarna, säger säger Henrik Gidlund, projektledare på Event in Skåne.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

När 80 miljoner kronor plötsligt blev 300 miljoner höjde förstås en och annan på ögonbrynen. Det jäser i Falun inför skid-VM. Ingen kan heller förklara miljonrullningen.

VM-generalen Tony Wiréhn är kritisk. Ishockeyns världsmästerskap syns inte i Stockholm. Evenemanget märks enbart runt Globen. Ändå fick stan intäkter om 267 miljoner kronor vid fjolårets svala VM.

Det började när han var 11 år och fick spela Dagens Dubbel tack vare att pappa gillade trav. Sedan växte hästintresset bara mer och mer, grabben hoppade av gymnasiet och visade sig vara en naturbegåvning. En dag handplockades Daniel Redén av miljardären Bengt Ågerup och nu har den där 11-åringen nått Elitloppet.

Petter Northug kallade till presskonferens i en Coop-butik i Trondheim. Där fanns kunder – men också 15 journalister. Alla fick de höra hur han inte kunde tacka nej till 45 miljoner kronor.

"Vi vill att människor av kött och blod ska spela på hästar, inte robotar. Vi gör detta för att värna om våra vanliga kunder, och i dess förlängning hela hästsportens existens i Sverige”

Svenska Ishockeyförbundet har skrivit ett nytt sjuårigt avtal med NHL. Det bästa någonsin, ändå handlar det inte om mer än 2,1 miljoner kronor för en spelare som flyttar över Atlanten. Då var det en skaplig höjning...

En av innebandyns största segrar uppnåddes när förbundet lyckades förmå TV4 att bli en partner till VM 2014 i Göteborg. Det innebär inte bara att TV sänder rekordmånga matcher utan också förser omvärlden med bilder.