SM-guld ger klirr i kassan
– Totalt är det ekonomiskt plus för båda klubbarna att nå SM-final. Paradoxalt inte minst för Brynäs, som inte vann. För HV71 innebär det bonuspengar till spelarna tack vare guldet. Ibland är det en lagbonus för en SM-vinst, typ 50 000 kronor per spelare. Ibland är det helt individuellt i respektive spelares kontrakt. Men i snitt kan jag tänka mig att varje spelare i HV erhåller 60 000-70 000 kronor i bonus för guldet, plus att de även fått en bonussumma för att nå finalen.
Sedan är det inte ovanligt att sponsorskontrakt är stipulerade med paragrafen "vid SM-guld utgår 50 procent mer av avtalad summa." Jag kan inte HV:s sponsorsavtal, men säkert har många den paragrafen.
– Men frånsett bonusar så gissar jag att HV71 i dag har tre-fyra miljoner mer i kassan tack vare finalen. Varje hemmamatch ger säkert uppemot två miljoner netto, räknat på entré och övrig försäljning.
Varför blev det HV71 som tog SM-guldet till slut?
– Jag vill påstå att HV71 hade det bredaste kunnandet i alla lagdelar, framför allt en utmärkt målvakt i Linus Söderström, en underskattad back i Kristofer Berglund, tvåa i plus-minusligan under grundserien, samt Mattias "Elvispen" Tedenby i offensiven. Plus många fler naturligtvis. Men heder åt Brynäs. Vi talar om en final som går till sudden i sjunde och avgörande match.
Du hade Brynäs som din joker inför slutspelet. Varför - och hur tacklade klubben den utnämningen?
– Brynäs hade visat spetskompetens under grundserien. Vidare, jag gillar deras coach "Bulan" Berglund, en slagfärdig och tjurig norrbottning. Han driver sitt lag. Sedan driver han det lite ytterligare. Har du svårt med arbetsmoral och skridskoåkning ska du inte jobba i Bulans lag.
Om du hade varit klubbdirektör i HV71, vad är det första du hade gjort direkt efter firandet av SM-guldet?
– Snabbt som fan ta av mig guldhjälmen, börja planera för framtiden och bygga framtidstro! Folk, fans och föreningen har all rätt att fira rejält denna vecka, absolut, men sedan kommer oundvikligt nästa säsong på agendan såsom truppen, tränare och förväntningar. Idrotten är hänsynslös, så det gäller att sikta in sig på nya mål.
Hur summerar du SHL-säsongen 2016-2017?
– Glädjeämnen: HV71. Inte bara för laget och klubben vann guld. Klubben har ju genomlidit en ökenvandring de senaste fyra-fem åren. Brynäs, värdigt finallag! Lite i skymundan, Karlskrona, kvalade sig kvar i fjol och nu etablerade? Malmö Redhawks, känns som att den klubben nu är ett stabilt SHL-lag.
– Besvikelsen: Jag trodde mer på Örebro som dock krånglade sig kvar utan kval. Men två tränarbyten...
Thomas Björn
Mest lästa just nu
18-årige Hammarby-spelaren Adrian Lahdos övergång till italienska ligasexan Como i Serie A är den hittills största i svensk fotboll.
Lahdo är en akademifostrad spelare i Hammarby, nettovinsten beräknas av sportchefen Mikael Hjelmberg till 126 miljoner kronor i ren övergångssumma, plus ett bonusbelopp på 11 miljoner, totalt 137 miljoner.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















