Stig H startar egen akademi

Stig H Johansson, Sveriges främste travtränare, har under 13 år utdelat ett årligt stipendium till två lovande lärlingar inom travsporten. Nu går Stig H ett steg längre och omvandlar stipendiefonden till "Stig H-Akademien".

- Stipendiaterna är travsportens framtida galjonsfigurer och det känns viktigt att kunna stödja dom under en längre period, säger Stig H Johansson.

Stig H-Akademien kommer årligen, i samband med Sverigeloppet på Solvalla i slutet av juni, att anordna ett seminarieprogram med inriktning på aktuell forskning men också med starkt inslag av försäljning och kundvård. Samtliga tidigare stipendiater kommer att inbjudas.

- Jag har under större delen av min karriär varit så lyckligt lottad att jag i princip haft ständig kö av hästägare. Framtidens travtränare kommer att få jobba hårt för att hitta nya hästägare. Det räcker inte längre att gå upp tidigt på morgnarna och jobba sju dagar i veckan. Det gäller att ta hand om kunderna och se till att de trivs, säger Stig H.

Stig H Johanssons stipendiefond grundades i samband med Stig H:s 50-årsdag. De centrala organisationerna, Svenska Travsportens Centralförbund (STC) och AB Trav och Galopp (ATG), skänkte då en rejäl grundplåt och personer, företag och andra organisationer, som uppvaktade i samband med högtidsdagen, uppmanades också att skänka pengar till stipendiefonden. Fonden har sedan under åren tillförts medel från hästägare och andra givare.

Sponsorerna Agria, Solvalla, ATG, STC och mediaföretagen Travronden och Dagens Spel har lovat att stötta Stig H-Akademien under en period av tre-fem år.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Över 50 000 åskådare kommer till Solvalla under Elitloppshelgen. I centrum står en häst som har 134 delägare, 133 från 58 kommuner och en i Thailand. Sanity är hästen som har en fascinerande historia och är segertippad.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.