Malmötjejer spelar i unikt Afrikaställ
När LdB FC kommande söndag möter Linköpings FC ska Malmölaget uppträda i en exklusiv matchdress som är en del av "Star for Life", ett svenskt projekt som syftar till att bromsa utvecklingen av hiv och aids i södra Afrika.
Här har LdB FC mobiliserat kraft och startade hösten 2007 projektet "LdB FC for Life" med fotboll på schemat för tjejer på över 40 skolor i den hårt sjukdomsdrabbade provinsen KwaZulu Natal i Sydafrika.
Dessutom är 22 svenska vänföreningar engagerade i "LdB FC for Life" och de har samlat in fotbollskläder, bollar etc och allt material ska delas ut till skolor i Sydafrika.
Hockeyligan – det är namnet på gamla Elitserien i ishockey. Ett förtydligande av varumärket är ett steg i en långsiktig plan hur SHL ska utvecklas - och tjäna pengar på kuppen. Kanske kan man ana en titelsponsor framöver.
AIK och Djurgården kan få en helt ny arena. Men finansborgarrådet Sten Nordin betonar: ”allt är inte klappat och klart för en ny miljardarena i Stockholm utan stadens helägda bolaget, SGA fastigheter, ska utreda olika upprustningsalternativ.
23 juli på Tele2 Arena, 27 juli på Ullevi och 6 augusti på Friends Arena. På 14 dagar har fotbollsentusiasterna chans att se världsstjärnor på besök i sommar-Sverige. Paris SG spelar dubbla matcher och Manchester United gör ett framträdande. I en match där AIK tjänar över 1 miljon kronor.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Anders Kristiansson på den tiden det begav sig. När Sverige spelade EM-final, när han sjäv var hårfager och på den tiden när han skapade ett särklassigt landslag. Nu är han högaktuell igen - med ett guldkantat kontrakt med Toyotas företagslag.
Brynäs repar mod. Efter SM-guldet 2011/12 blev den senaste säsongen misslyckad. Men nu kommer rapporterna om en återuppbyggnad. Inte minst efter klartecknet från en miljonsponsor och fler företag ska vara på gång.
Finansmarknadsminister Peter Normans beslut att tillsätta en ny spelutredning möts i dag av protester från flera aktörer. Inom ATG ser man det som ett svek.Utländska aktörer kan fortsätta sin verksamhet, men för ATG innebär beslutet sparkrav om 20 miljoner.
15, 17, 20 miljoner – uppgifterna om hur mycket IFK Göteborg tjänade på att sälja David Moberg Karlsson till Sunderland varierar. Men det var tillräckligt och öppnar för flera affärer. Håkan Mildh, sportchefen, har mer på gång.
De tre som senast har lämnat klartecken har alla tagit OS-guld. Tidigare har två andra välkända namn sagt ja. Det innebär att fem kandidater till Mästarnas mästare är klara. SVT:s succéprogram återkommer i en sjätte omgång våren 2014.







Vi vill ha din åsikt