Krönikor

När 80 miljoner kronor plötsligt blev 300 miljoner höjde förstås en och annan på ögonbrynen. Det jäser i Falun inför skid-VM. Ingen kan heller förklara miljonrullningen.

VM-generalen Tony Wiréhn är kritisk. Ishockeyns världsmästerskap syns inte i Stockholm. Evenemanget märks enbart runt Globen. Ändå fick stan intäkter om 267 miljoner kronor vid fjolårets svala VM.

Det började när han var 11 år och fick spela Dagens Dubbel tack vare att pappa gillade trav. Sedan växte hästintresset bara mer och mer, grabben hoppade av gymnasiet och visade sig vara en naturbegåvning. En dag handplockades Daniel Redén av miljardären Bengt Ågerup och nu har den där 11-åringen nått Elitloppet.

Petter Northug kallade till presskonferens i en Coop-butik i Trondheim. Där fanns kunder – men också 15 journalister. Alla fick de höra hur han inte kunde tacka nej till 45 miljoner kronor.

"Vi vill att människor av kött och blod ska spela på hästar, inte robotar. Vi gör detta för att värna om våra vanliga kunder, och i dess förlängning hela hästsportens existens i Sverige”

Svenska Ishockeyförbundet har skrivit ett nytt sjuårigt avtal med NHL. Det bästa någonsin, ändå handlar det inte om mer än 2,1 miljoner kronor för en spelare som flyttar över Atlanten. Då var det en skaplig höjning...

En av innebandyns största segrar uppnåddes när förbundet lyckades förmå TV4 att bli en partner till VM 2014 i Göteborg. Det innebär inte bara att TV sänder rekordmånga matcher utan också förser omvärlden med bilder.