Sune Hellströmer måste byta jobb

Efter tio år som generalsekreterare på Svenska Fotbollförbundet lämnar Sune Hellströmer den uppgiften till årsskiftet, för att fram till och med 2012 arbeta med Swedbank Arena.

- Sune Hellströmer har gjort ett bra jobb som generalsekreterare och vi tackar honom för det. Men nu står fotbollen inför sitt absolut största projekt någonsin som en av fem parter i Arenabolaget som bygger Swedbank Arena, den nya nationalarenan som ska stå färdig till 2012, säger SvFF:s ordförande Lars-Åke Lagrell.

- Det kräver ett mycket stort engagemang från fotbollens sida, och detta har vi bett Sune Hellströmer att arbeta med framöver. Han har varit med i hela grundarbetet och kommer att göra ett bra jobb för fotbollens bästa.

Sune Hellströmer blev generalsekreterare 1999 då hans företrädare Lars-Christer Olsson tog över samma uppdrag hos UEFA. Under perioden har svensk fotboll växt såväl sportsligt som organisatoriskt.

- Det har varit en rolig och spännande tid som GS. Nu blir min uppgift att arbeta så att fotbollsnyttan tas tillvara på den nya arenan, som är den största investeringen i SvFF:s historia. Vi måste se till att fotbollsintresset och fotbollskunskapen finns med i utvecklingen och att få internationella matcher till arenan, säger Sune Hellströmer.

Hellströmer fortsätter som generalsekreterare fram till årsskiftet, då en efterträdare ska finnas på plats.
- Vi arbetar redan med frågan, och vem det blir återkommer vi till så fort det är klart. Fotbollen har flera stora utmaningar och uppgifter att klara av framöver, säger Lars-Åke Lagrell.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen