Ökad maktkamp i Djurgårdenn

Tommy Jacobsons 25 miljoner till Djurgården kanske inte hjälper. Nu framkommer att när han vill ha med flera av dagens styrelseledamöter i sin styrelse så får han nobben. Samtidigt ifrågasätter styrelseledamoten Christer Haglund de annonserade 25 miljonerna.

Han vill bli ordförande i Djurgården fotboll och samtidigt erbjuder han klubben 25 miljoner kronor. Där ska tio miljoner användas till att räta upp ekonomin och 15 till att köpa nya spelare.

- Vi har fått ett erbjudande som innehåller villkor som val av ny styrelse och en ny styrelseordförande (Tommy Jacobson). Finansieringen har han fått garanterad på 25 miljoner, han vill ha "Putte" Carlsson i styrelsen, och det tredje kravet är att det måste ske nu, annars är 2010 ett förlorat år, säger nuvarande ordföranden Per Darnell i ett tv-inslag på klubbens hemsida.

Ett medlemsmöte och ett extra årsmöte den 11 november är tänkt att bana väg för Tommy jacobssons återkomst i föreningen, men enligt vad Sportbladet erfar har de fyra som tillfrågats – Per Darnell, Ellinor Persson, Magnus Forssblad och Per-Erik Hasslert – redan nobbat Jacobson.

Jacobson har sökt samarbete med den nuvarande styrelsen och önskar att flera ledamöter går in i hans blivande styrelse. Där är det tänkt att Ingvar ”Putte” Carlsson ska bli den sportsligt ansvarige.

 - Det är viktigt att Jacobson kan visa att det också i den sittande styrelsen finns flera som tror på hans idéer, säger en källa med god insyn till Sportbladet.

Till fotbollskanalen. se säger Christer Haglund:

- Man har sagt att man ska ta fram 25 miljoner men det är inte sant. Tio miljoner tar man för att stoppa i gamla hål som den gamla styrelsen har skapat, 15 miljoner av de 25 som Tommy är ute och viftar med är riskkapital och alltså pengar som bara kommer att stoppas in där investerarna förväntar sig avkastning. Det är samma sak som det har pratats om hela säsongen och samma pengar som uteblev i somras, säger han.

Han menar också att dagens styrelse har ansträngt sig för att sanera ekonomin och att klubben också ska fungerar av sig själv

- Inte på grund att man får gåvor från rika människor. Man får inte bli beroende av det.

Christer Haglund betonar

- Vi kom in med 14 miljoner i förlust 2008 och vi får ner förlusten till cirka nio, tio miljoner. Och vi hade kunnat göra ännu mer på den sidan om det inte var på grund av att det fanns väldigt många långa kontrakt, skrivna av den gamla styrelsen.

Christer Haglund vill också tillrättalägga sanningen i intervju på fotbollskanalen.se:

- Tommy vill styra det här efter egen pipa. Då har man primärt sökt folk som inte säger emot så mycket. Men sedan spelar det inte så stor roll heller i och med att de har majoritet med ”Putte” Karlsson och Johan Skarborg. Han har krävt att få med dem i styrelsen samtidigt som styrelsen ska bestå av max fem personer.

Läs hela intervjun på fotbollskanalen.se

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Googles nya sociala nätverk Google+ spås bli ett viktigt verktyg för marknadsföring. Svenska Ishockeyförbundet och huvudsponsorn Kyocera blev först i idrotts-Sverige.

ISP Sport & Marketing har åter lyckas komma över exklusiva reklamrättigheter. Efter en lyckad förhandling med Kentaro gäller det nu Sveriges kommande VM-kvalmatcher i fotboll på bortaplan.

12-13 mars arrangerar Täby Badminton en tävling för U-22-spelare. Prissumman på 80 000 kronor är den största inom svensk ungdomsbadminton någonsin och en av de största i världen för ungdomsspelare.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.