Klubbdirektören säger upp sig
Mitt under den räddningsoperationen framkom att Britta Åkerlund hade sökt ett annat jobb. Nu är det också på hennes initiativ som hon tackar för sig.
Sparar en miljon
Hon lämnar uppdraget som klubbdirektör och förre spelaren, Tina Nordlund, gör det samma. På viset ska en miljon kronor sparas.
I flera år var Umeå IK damallsvenskans suveräna topplag. I dag är det annorlunda. Många stjärnor är borta och klubben måste genomföra nya sparåtgärder.
Ett företagsnätverk ska nu se till att intäkterna växer.
- Det känns jättebra att ha fått igång det här nätverket. Jag tror att det kan hjälpa UIK på fötter både ekonomiskt och organisatoriskt, säger Britta Åkerlund till Västerbottens-Kuriren.
"Klubben gynnas om jag slutar"
Det är framför allt sedan 2008 som det ekonomiska resultatet har varit nedslående. Som värst redovisades ett negativt rörelseresultat på två miljoner kronor.
Det var för två år sedan som Britta Åkerlund blev klubbdirektör efter Roland Arnqvist. Hon möttes av en lågkonjunkturen, intäkterna från sponsorerna och publiken sjönk och besvären bara tilltog i styrka. Det har varit en följetong av besvärligheter och senast i förra veckan framkom att spelarna inte kunde få sina löner.
Britta Åkerlund har legat sömnlös, men själv kommit fram till att det gynnar klubben om hon slutar. Hon är inte orolig för sin framtid.
- Jag har inte hunnit fundera så mycket på det. Men jag är en ganska bra fixare, bra på att ordna saker. Så gärna något sådant, utan att jag måste hålla alla trådar själv, säger hon.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















