Hockeystjärnans lyxbilar kraschades

Hockeystjärnan Johan Fransson hade två lyxbilar för 1,3 miljoner kronor. I dag har han två skrotbilar. Var det den svenska avundsjukan som visade sig när han drabbades av inbrott?

Polisen står frågande till vad som egentligen skedde och har inte heller någon misstänkt. Fallet utreds, men blir förmodligen nedlagt då polisen saknar spår även om det finns misstankar om att förövarna kan vara bosatta i Rutvik, där också Jonas Fransson bor.

Han och familjen var inte hemma när någon eller några bröt sig in i huset, stal bilnycklarna, struntade i allt annat och kraschade bilarna på ett något märkligt sätt.

Förövarna körde i väg med en Audi S5 Coupé och en Mercedes ML 63 AMG, men kom inte särskilt långt. Audin stod nerkörd i ett dike bara 80 meter från villan och Mercedesen hittades totalkvaddad en kilometer bort från huset - 20 meter in i skogen. Och med däckspår som visar att bilen färdades på väg till huset och inte på flykt bort.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

När 80 miljoner kronor plötsligt blev 300 miljoner höjde förstås en och annan på ögonbrynen. Det jäser i Falun inför skid-VM. Ingen kan heller förklara miljonrullningen.

VM-generalen Tony Wiréhn är kritisk. Ishockeyns världsmästerskap syns inte i Stockholm. Evenemanget märks enbart runt Globen. Ändå fick stan intäkter om 267 miljoner kronor vid fjolårets svala VM.

Det började när han var 11 år och fick spela Dagens Dubbel tack vare att pappa gillade trav. Sedan växte hästintresset bara mer och mer, grabben hoppade av gymnasiet och visade sig vara en naturbegåvning. En dag handplockades Daniel Redén av miljardären Bengt Ågerup och nu har den där 11-åringen nått Elitloppet.

Petter Northug kallade till presskonferens i en Coop-butik i Trondheim. Där fanns kunder – men också 15 journalister. Alla fick de höra hur han inte kunde tacka nej till 45 miljoner kronor.

"Vi vill att människor av kött och blod ska spela på hästar, inte robotar. Vi gör detta för att värna om våra vanliga kunder, och i dess förlängning hela hästsportens existens i Sverige”

Svenska Ishockeyförbundet har skrivit ett nytt sjuårigt avtal med NHL. Det bästa någonsin, ändå handlar det inte om mer än 2,1 miljoner kronor för en spelare som flyttar över Atlanten. Då var det en skaplig höjning...

En av innebandyns största segrar uppnåddes när förbundet lyckades förmå TV4 att bli en partner till VM 2014 i Göteborg. Det innebär inte bara att TV sänder rekordmånga matcher utan också förser omvärlden med bilder.