Ny tjänst från Idrottens Affärer
- Nu breddar vi utbudet ytterligare. Vi får påstötningar från klubbar, förbund och företag som tycker att vi borde utöka med mer tjänster av olika slag. Okay då, eftersom vi har två mycket kompetenta medarbetare så blev det ett självklart val att lansera Mats och Thomas, förklarar Thomas Ejderhov, chefredaktör hos Idrottens Affärer.
Mats Olsson och Thomas Björn är två av Sveriges mest meriterade presschefer och medietränare inom idrott. Guld, silver och brons i EM, VM och OS, Paralympics… Säg vad de inte har upplevt...
Svårslagen meritlista
Var för sig har de varit med om det mesta inom sport och media. Tillsammans har de drygt 50 års erfarenhet som journalister, presschefer, informationschefer, föreläsare och konsulter för våra största förbund, föreningar och idrottsevenemang.
Listan på framgångar där de varit verksamma som presschefer är svårslagen:
• VM-silver i handboll i Kumamoto 1997
• EM-guld i handboll på hemmaplan 2002.
• Avancemang från gruppspelet i fotboll-VM i Japan/Sydkorea 2002.
• OS-guld i ishockey i Turin 2006.
• VM-guld i ishockey i Riga 2006.
• Totalseger med Ericsson i Volvo Ocean Race 2008-2009
• Medaljregn vid Paralympics i London 2012.
• EM-brons i fotboll för damer på hemmaplan 2013.
• EM-brons i Lag-EM i golf i Halmstad 2015.
• … och mycket mer.
Presschef ett serviceyrke
- En bra mediahantering kan ofta vara skillnaden mellan att ”vinna” eller ”förlora” som arrangör av tävlingar och evenemang. Framgången bygger på att du underlättar för journalisterna att göra ett bra jobb, vilket börjar redan före själva evenemanget eller tävlingen. Att vara presschef är helt enkelt ett serviceyrke, säger Mats Olsson som har en bakgrund som journalist på TT-Sporten och informationschef på Nike innan han startade sitt eget företag med fokus på PR inom idrotten i slutet av 90-talet.
Thomas Björn har en bakgrund som journalist på våra större dagstidningar under 80- talet, informationschef på Svenska Golfförbundet runt sekelskiftet och driver – precis som kollegan Olsson – eget företag med fokus på PR inom idrotten sedan 2006. Dessutom är han medarbetare i Idrottens Affärer och ansvarar för de kommersiella samarbetena på sajten, bland annat Träffpunkt Idrott på Svenska Mässan i Göteborg 15-17 mars och rekryteringstjänsten IA Jobb tillsammans med samarbetspartnern Happyr.
Hjälpa till att berätta
- Det finns en stark vilja och ambition i många idrottsförbund vad gäller mediahantering, men det faller ofta på att den är för avsändarorienterad. Förbund, föreningar och andra arrangörer av evenemang och tävlingar tänker för mycket på vad de vill få ut för budskap, och för lite på vad media vill berätta för sina läsare, tittare och lyssnare. Vår ambition är båda att hålla en hög service gentemot media och hjälpa förbund och arrangörer att berätta sina historier – för historier som berör finns det gott om inom idrotten, säger Thomas Björn som var mediaansvarig för fotbollslandslaget damer under EM-året 2013 med daglig mediahantering under i stort sett hela året.
Nu kan du ta del av de bådas kompetens och erfarenhet genom att hyra in dem via Idrottens Affärer – som ett team eller var för sig.
Ett par förbund och arrangörer gör det redan, bland annat Svenska Golfförbundet (Lag-EM i golf och Annika Invitational Europe) KSSS, Kungliga Svenska Segelsällskapet (ÅF Offshore Race) och Parasportförbundet (mediaträning av alla deltagare i Paralympics i Rio i sommar).
Uttrycka sig på alla plattformar
Förutom att använda Olsson och Björn som presschefer går det också att via IA anlita dem för mediaträningar – i större eller mindre grupp. De har genomfört över 200 medieträningar inom idrotten och ytterligare 100 i näringslivet. Ibland med fokus på krishantering, men lika ofta med inriktning på varumärkesbyggnad.
Duon går bland annat igenom hur media arbetar, vad en nyhet är, hur du kan bryta igenom i mediebruset och hur du uttrycker dig på alla plattformar såsom webb, TV och sociala medier.
Kort sagt: Hur du blir ”etta på bollen”.
- Det är med medierelationer som med allting annat: Träning ger färdighet. Och omvänt: Det är inte kul att gå ut och ”spela match” inför en stor publik – det vill säga tidningsläsare, webbläsare, TV-tittare, radiolyssnare, Facebook-följare – otränad, säger Mats Olsson.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















