Därför tar Obol över Basketligan
Det schweiz-kanadensiska kapitalförvaltningsbolaget Obol investerar tolv miljoner i svensk idrott – allt för att få affärskontakter. Nu tillkännages att företaget också har köpt Basketligan och ska stå för driften de närmaste 15 åren. Priset är hemligt, men det handlar om mångmiljonbelopp.
- Det handlar om massvis med miljoner, säger finansmannen Bo Johansson, som tillsammans med sin kollega Jan Saradlic står bakom affären.Affärsidén är att via sponsring nå kontakter bland föreningarnas nätverk av företag.
- Vi vill bli en partner till bolag och privatpersoner som är intresserade av att Obol ska förvalta deras pengar, säger Bo Johansson.
För bara ett par månader sedan hoppade Obol av som Basketligans huvudsponsor.
– Det har inte varit den affärsutveckling vi hoppats på, sa Bo Johansson då.
Avtalet handlade om två miljoner per år fram till och med 2008, men efter bara ett år av kontraktstiden sa Obol stopp. Basketligan fick sina första två miljoner, men såg hur fyra miljoner kronor försvann. Men sedan dess har ligans ordförande Kenth Johansson och Bo Johansson förhandlat igen.
- Den personliga kritik jag har mot Basketligan är att det måste finnas en person som bara har hand om ligan, en drivande person som Lasse Mosesson. Det måste vara mer ordning och reda, mer som NBA, hävdade Bo Johansson tidigare och avsåg Plannja Baskets förre klubbdirektör.
Parterna hittade en lösning och enades om ett köp av Basketligan i 15 år. Därmed ska Basketligan i fortsättningen tituleras OBL, Obol Basketball League.
- Det här är den största satsningen i svensk basket någonsin. Vi ska bygga upp sporten från början, säger Johanson.
Köpesumman är hemlig, men han medger:
- Det handlar om massvis med miljonerFörändringar kommer att märkas på olika sätt. Slutspelet lanseras i amerikansk stil med prispengar till de främsta klubbarna.
Obol har nu satsat tre miljoner kronor i Örebro Hockey, Plannja Basket, Luleå Hockey och nu Norrköping Dolphins - allt på tre år. Utöver de tolv miljonerna kommer satsningen på basketen.
- Givetvis gör vi inte det här för välgörenhet. Vi är ju kommersiella. Men vi tror stenhårt på det här. Vi vet att det kommer ta tid att utveckla våra visioner, men det är därför som vi har gjort avtalet över 15 år.
Sponsoravtalen ska bana väg för nya kontakter och därmed affärer för Obol. Goda erfarenheter finns från Schweiz och Genève-Servette Hockey Club, som har en svensk klubbdirektör i Anders Olson.14 dagar före ligans premiär har parternas enats och för förbundet innebär avtalet att tv-sändningarna räddas.
• Fakta Obol
Namn: Obol Investment.
Huvudkontor: Toronto, Kanada.
Ägarfamilj: Sir Brownleigh.
Verkar i: Nordamerika, Europa och Sydostasien.
Förvaltar: 10 miljarder dollar (vid början av året).
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















