Inkassoföretaget investerar

Lindorff fortsätter sin sponsring av friidrottsstjärnorna Kajsa Bergqvist, Christian Olsson och Emma Green, samt deras tränare Yannick Tregaro. Det norska inkassoföretaget satsar 2 miljoner kronor på den svenska kvartetten.
Avtalet gäller över OS 2008 och ger Lindorff rätten att använda stjärnornas namn och bilder i sin marknadsföring och att de ställer upp på fem aktiviteter för företaget per år. Inte minst är mycket fokuserat på VM i Osaka. Då ska det bli guld i flera bemärkelser.

Team Tregaro får därmed utmärkta förutsättningar. Lindorff kan påvisa en bra historia och en långt engagemang. Exempelvis fick Christian Olsson ett par nya spikskor när han var 16 år.
Enligt sponsoransvarige hos Lindorff, Per-Henrik Persson, vill bolaget med hjälp av stjärnor stärka företagets varumärke. Det norska inkassobolaget, som passerat Intrum Justitia på den svenska marknaden, är ändå relativt okänt här i landet. 2005 hade bolaget en omsättning på en miljard och uppvisade en vinst på 100 miljoner före skatt, i norska kronor.

Rune Brandstadmoen är koncernchef och har ofta uttryckt sin förtjusning för just friidrott. Sponsringen inleddes på 90-talet med de egna stjärnorna, spjutstjärnan Trine Hattestad och sprintern Geir Moen, som numera jobbar inom företaget.
- Det ingår i vårt sätt att jobba. Idrottsmän är en enorm resurs även i näringslivet. De är energiska och målmedvetna hela sin karriär. Sedan tar det plötsligt stopp och många har väldigt svårt att klara övergången till vardagslivet. Vi vill ta tillvara de kvaliteter de haft som idrottare. Trine och Geir är utmärkta exempel på det, sa Rune Brandstadmoen i en intervju med Aftonbladet.

Från norsk stjärnstatus då till svenska VM-favoriter i dag.- Det är den marknad där vi expanderar mest för närvarande, säger Brandstadmoen.
- Det här är ett sätt att sprida företagsnamnet. Men vi satsar inte på det här för att synas i tidningar eller på tv. För oss handlar det i första hand om att kunna använda de här idrottarna vid våra kundkontakter.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Över 50 000 åskådare kommer till Solvalla under Elitloppshelgen. I centrum står en häst som har 134 delägare, 133 från 58 kommuner och en i Thailand. Sanity är hästen som har en fascinerande historia och är segertippad.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.