Peugeot stoppar rallysatsning
Trots Subarus och Suzukis avhopp kommer rally-VM 2009 med största sannolikhet att genomföras. Det menar Bo Swanér, ledamot i Internationella Bilsportsförbundet.
Fabriksstallens avhopp öppnar för fler privatstall. Norske världsmästaren från 2003, Petter Solberg, lär säkerligen starta eget.
- Jag tror det kommer finnas möjlighet för Petter Solberg att köra för ett privat stall, menar också Swanér.
Krisen inom motorsporten förvärras för varje dag som går. Japanska märken som Honda kan inte vara med i formel I-cirkusen och Suzuki och Subaru lämnar rally-VM.
- Vårt företagsklimat har ändrat sig dramatiskt på grund av den snabba nedgången för den globala ekonomin, förklarar Ikuo Mori, vd för Fuji Heavy Industries som tillverkar Subarubilarna.
Subaru har varit med sedan 1989 och nått stora framgångar i rally-VM med tre märkestitlar och med toppförare som exempelvis Carlos Sainz och Colin McRae.
Peugeot Sverige gör som Suzuki och Subaru – lägger ned sin rallysatsning med omedelbar verkan. Därmed står också Patrik Sandell utan både bil och resurser.
- Peugeot Sverige lägger ned sin rallysatsning, helt enkelt. Suzukis besked var mera väntat. De anser sig helt enkelt inte ha råd att utveckla en ny bil för att följa WRC-reglementet från 2010. Då är det Super2000-bilar som gäller, precis sådana som jag kört för Peugeot, säger Patrik Sandell.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



















