Skoda bakom rekordavtal
- Arbetet tillsammans med Djurgården har varit givande och lyckosamt för båda parter. Ishockey är en viktig marknadsföringskanal och vi är mycket nöjda med det resultat samarbetet med Djurgården givit oss säger Rainer Jonsson märkeschef Skoda Sverige".
Ser du en Skoda i Stockholm kan de mycket väl vara en djurgårdare bakom ratten. Sponsringsavtalet innefattar många delar, bland annat ska spelarna köra bolagets bilar.
- Skoda är en av våra mest aktiva partners och är en förebild i konsten att nyttja möjligheter, säger Jan Ednertz, VD Djurgården Hockey.
Det finns en stark koppling mellan bilföretaget och ishockey. För 17:e året i rad är Skoda Auto huvudsponsor av ishockey-VM 2010 i Tyskland. Ett sponsorskapet som till och med gett plats i Guinness Rekordbok där inget annat företag har sponsrat ett större världsmästerskap under en så lång period.
- Sverige är ett hockeytokigt land och intresset för ishockey är enormt. Kopplingen till hockey-VM och Skoda Autos satsning är en perfekt plattform för oss att bygga vidare på, säger sponsringsansvarig, Henrik Svensson.
En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Över 50 000 åskådare kommer till Solvalla under Elitloppshelgen. I centrum står en häst som har 134 delägare, 133 från 58 kommuner och en i Thailand. Sanity är hästen som har en fascinerande historia och är segertippad.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt