Tuff lansering av Adidas
Svenska Adidas nyttjar det globala konceptet ”Every Team Needs a Shirt with a Story”. Vartannat år lanseras nya matchtröjor för IFK Göteborg, IFK Göteborg, AIK, Brommapojkarna och Djurgårdens IF och nu sker det under uppmärksammade former.
Söker stark symbol
- Vi utgår från ”Every Team Needs a Shirt with a Story” och hittar en lokal twist. Tillsammans med klubben och byrån tar vi fram något som liknar en värdegrund för tröjan och som är en stark symbol för både lag och supportrar, säger Emma Stjernlöf, nordisk pr-chef för Adidas.
Adidas vill ha full valuta för kampanjen och AIK:s tröja introduceras exempelvis i helgen under titeln ”Black weekend” med samarbetspartners, press och supportrar inbjudna. Till kampanjen hör också en film med Gudfadern-tema.
- Med dubbla guld, Allsvenskan och Svenska cupen, tycker många att statistiken talar emot att AIK kan vinna igen. Med kampanjen ger AIK skeptikerna svar på tal på ett kaxigt och nonchalant sätt, säger Emma Stjernlöf.
Sveriges framsida...
På kampanjbilden reser sig supporterläktaren Norra Stå liksom de dubbla gulden mot en svart himmel bakom spelarna.
För IFK Göteborg handlar det i år om att ta revansch. Guldet ska tillbaka till Sveriges framsida...
- Blåvitt har en otroligt stark historik och vill nu ta fasta på framtiden och klubbens roll som plantskola för talanger. I lanseringskampanjen får sex välkända spelare med hjärtat i klubben symbolisera det, säger Emma Stjernlöf.
Precis som vid AIK:s lansering framträder sex spelare i strålkastare på arenan och IFK-arna har dessutom Poseidon i bakgrunden med syfte på klubbens nya låt ”Snart skiner Poseidon” som ska användas vid inmarschen till alla hemmamatcher.
En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Över 50 000 åskådare kommer till Solvalla under Elitloppshelgen. I centrum står en häst som har 134 delägare, 133 från 58 kommuner och en i Thailand. Sanity är hästen som har en fascinerande historia och är segertippad.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt