Nu blir shejken en sponsor
Dubais framgångsrikaste företag, Meydan Group LLC och Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum skulle bli en sponsor vid Falsterbo Horse Show hette det, men det förblev drömmar och inget annat.
Men Sheik Mansoor bin Zayed Al Nayhan, vice premiärminister i Förenade Arabemiraten, ska sponsra Svensk Galopp.
- Det här kommer betyda mycket PR-mässigt, säger Mats Genberg ordförande för Scandinavian Arabian Racing Association, till Sportbladet.
Sheik Mansoor bin Zayed Al Nayhan äger Manchester City och delar av Daimler-koncernen, men han gillar också hästar på fyra ben. Han äger ett visst antal…
Nu ska han göra en satsning på arabgalopp "Sheik Mansoor Global Arabian Flat Racing Festival" och första loppet sker med loppet ”Whatba Stud farm Cup" på Jägersro med 150 000 kronor till vinnaren.
Loppet blir det första svenska kapplöpning någonsin att direktsändas via satellit i Abu Dhabi Sports TV.
En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Över 50 000 åskådare kommer till Solvalla under Elitloppshelgen. I centrum står en häst som har 134 delägare, 133 från 58 kommuner och en i Thailand. Sanity är hästen som har en fascinerande historia och är segertippad.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt