Därför förlängde Rasmus Elm kontraktet

Kalmar FF vill inte göra om misstaget. När Viktor Elm flyttade till holländska Heerenveen gick han som Bosmanfall och klubben blev utan ett mångmiljonbelopp. Nu står lillebror Rasmus på tur och här kan klubben räkna med en befogad ersättning.

Rasmus Elm och Kalmar FF är överens om en förlängning av kontraktet även över säsongen 2010, men ingen räknar med att han ska bli kvar så länge. Efter succéerna i klubblaget och genombrottet i landslaget är 21-åringens kunskaper uppmärksammade internationellt.

- Alla vet att det är en tidsfråga innan Rasmus tar steget ut i Europa. Vi har fört en bra dialog hela tiden och vi har väntat på att Rasmus ska ha känt sig mogen att skriva på. Det gjorde han nu och vi är jättenöjda, säger Kalmar FF:s klubbchef Svante Samuelsson som är mycket belåten över att förhandlingen är slutförd.

De har pratat sedan i januari. Det har varit många turer och framför allt klausuler. Uppgifter tyder på att han har försäkrat sig om en månadslön om drygt 100 000 kronor i Kalmar och att han vid en flytt till utlandet får en större andel av övergångssumman.

- Vi har haft diskussioner lite fram och tillbaka. Nu är mitt fokus på matcherna i allsvenskan och kommande landslagsuppdrag, är Rasmus egen kommentar till händelserna.

Kalmar FF:s ordförande Johnny Petersson bekräftar att uppgörelsen innebär den största satsningen på en enskild spelare.

21-årige Rasmus Elm inledde sin fotbollskarriär i Johansfors IF och kom 2005 till Kalmar FF efter en sejour i Emmaboda IS. Som 17-åring fick han göra allsvensk debut.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.

Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.

Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.