Så blir Viasats jätteutbud med motor

800 timmar direktsändning från 25 olika serier i en egen motorkanal. Det är Viasats nya stora satsning som presenteras på en presskonferens i morgon, torsdag.

För den som gillar motorsport blir Viasat Motor ett eldorado med Formel 1, MotoGP, STCC, SM i rally och motocross, tävlingar i Powerboat P1 och dessutom följer kanalen en mängd svenska motorsportstjärnor på tävlingar världen över.

- Jag kan väl bäst sammanfatta det med att det kommer att bli en helt sjuk säsong, säger Thomas Ogander, kanalchef för Viasat Motor. En man som har bråda dagar men gott humör.
Formel 1 är kanalens flaggskepp och nytt från i år är att Viasat Motor sänder alla träningar, kval och tävlingar direkt. Med kommentatorer och experter på plats. Janne Blomqvist och Eje Elgh får sällskap av Stefan Lill-Lövis Johansson.

Unikt med HD-tv

- Det betyder 7-8 timmar F1 varje helg, dessutom tillkommer alla supportserier förstås”, säger Thomas Ogander.
Motorcyklarnas Formel 1, MotoGP kommer att sändas live och där har kanalen plockat över kommentatorer från Eurosport. STCC (Swedish Touring Car Championship) produceras av Viasat Motor och sänds i HD.

- Lite kul att vi producerar och sänder i HD-tv. Vad jag vet är Nascar (amerikanska sportbilsmästerskapet) den enda motorsportserien som sänds i HD, enligt Ogander.

En riktig prövning blir det både för motorkanalen och tittarna den 26 april. Ett eget 24-timmars race om ni så vill. Då sänder Viasat Motor live oavbrutet i 24 timmar. Först MotoGP i Japan, så F1 i Bahrain och avslutningsvis Nascar från USA.

Snabba båtar i sommar

I sommar blir det snabba båtar i en tävling för P1 i Sverige som produceras och sänds av kanalen självt.
Motorsporten drabbas förstås som andra av det ekonomiska läget och oro finns i alla motorsportserier. Alla skär i sina budgetar och försöker vara kostnadseffektiva. I Formel 1 minskar antalet testtillfällen, vilket gör fredagsträningarna inför varje tävling extra viktiga – och intressanta för tv-tittarna i år.

Satsningen på motorsport kommer av vad vi kan kalla tv-kriget. Basutbudet i digital-tv-nätet är likartat och kampen sker bland betalkanalerna. Viasats strategi är att stärka just det varumärket och ha nischade sportkanaler.

Förutom motor, även fotboll och golf. Intäkterna kommer i huvudsak från abonnemang och gör kanalerna mindre beroende av den nu sviktande annonsmarknaden.

Önskar mera rally

Satsningen kostar förstås pengar, mycket pengar. Hur mycket eller hur många tittare kanalen har, vill inte Thomas Ogander uppge. När Viasat lade all golf i en egen kanal tog man en avgift på 99 kronor i månaden utöver det ordinarie sportpaketet, vilket väckte ont blod bland golfarna. För att kunna se all motorsport live krävs ett sportpaket som kostar 3 145 kronor per år om man är ny kund. Tidigare fanns möjligheten att se Formel 1 i TV6.

- Det går fortfarande bra. Kvalen sänds där liksom ett 60 minuters sammandrag av alla Formel 1-tävlingar, konstaterar Thomas Ogander som har ett önskemål:

- Mera grus! Vi har många tävlingar på asfalt i kanalen, men skulle vilja ha mer rally och speedway som exempel.

Nu etablerar vi en ny sajt med ännu mera läsning - med så många flera artiklar och bilder från Idrottens värld - nämligen Idrottens Affärers Facebook-sida!

Efter bara några dagar kan vi se resultatet, med många besökare och lite försiktigt vill  vi kalla det för  en succé.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

På gränsen till fönedrade. Plötsligt var sanningen ikapp norska Bodø/Glimt.

I returmötet med Sporting Lissabon var det egentligen spel mot ett mål från första till sista minut.

Norrmännen framstod som statister och de tappra norska fansen på läktarna tystade snart nog.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen