Hans Backe tillbaka som expert i TV
I TV4 får Hans Backe en viktig roll i sändningarna från fotbolls-VM i Sydafrika 2010 och i TV4 Sports sändningar från UEFA Europa League. Dessutom blir han stadig kommentator vid Supersöndag i Canal+.
Hans beslut torde innebära den konsekvensen att han inte siktar mot att bli aktiv tränare igen, åtminstone för ett par år framåt. Troligen har ändå en klausul med tv-bolagen om att få lämna jobbet om rätt anbud skulle bli aktuellt.
Hans Backe har meriter som få andra svenska tränare. Förutom att han har tränat Öster och alla de tre största Stockholmsklubbarna AIK, Djurgården och Hammarby så har han även erfarenheter från tränarjobb i Danmark, Norge, Österrike och Grekland.
De senaste åren har Backe varit assisterande tränare till Sven-Göran Eriksson i Premier League-klubben Manchester City och Mexikos landslag. Hans Backe har tidigare jobbat som expert för TV4 under bland annat EM 2004 och VM 2006.
- Det känns väldigt kul att vara tillbaka. I huvudsak kommer jag att jobba med nya UEFA Europa League i TV4 Sport på torsdagskvällarna och även med Supersöndag i Canal +. Kronan på verket blir förstås TV4:s sändningar från VM i Sydafrika nästa sommar. Det är ett oerhört inspirerande år som väntar, säger Hans Backe.
Förutom VM i Sydafrika, UEFA Europa League och i Canal + Supersöndag kan fotbollsintresserade se och höra Hans Backe i ett antal Tipslördag-sändningar och i Sveriges VM-kvalmatch mot Malta den 9 september, i TV4.
- Med en kombination av tränarerfarenhet, analytisk förmåga och pondus är Backe unik i Sverige, säger Emir Osmanbegovic, fotbollschef TV4-Gruppen.
Gruppspelet i UEFA Europa League startar den 17 september och turneringen avslutas i Hamburg med finalmatch den 12 maj. Fotbolls-VM 2010 spelas i Sydafrika från den 11 juni till den 11 juli.
Om idrotten fokuserar för mycket på tävlingsmomenten, då hoppar flickorna av idrotten när de går på högstadiet. Det visar en ny studie som Åsa Bringsén, forskare vid Högskolan Kristianstad, tagit fram.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Satsningen på att marknadsföra Sverige och på sikt kanske till och med söka ett OS fortsätter. Därför deltar svenska representatner på SportAccord Convention i Quebec, Kanada.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt