Alsing och Almenäs leder Fotbollsgalan

Fotbollsgalan fyller 15 år och måndagen den 9 november sänds jubileumsgalan i TV4. I år hålls galan för första gången i Malmö. Jessica Almenäs och Adam Alsing håller i fotbollsfestligheterna och på scen står bland andra Kent.

Ännu ett svenskt fotbollsår lider mot sitt slut och det har varit ett år av lyckorus, besvikelser, avsked och starka känslor. Fortfarande är det mycket dramatik kvar då de sista omgångarna i de inhemska ligorna ska spelas.

Måndagen den 9 november är det åter dags att prisa de främsta fotbollsprestationerna i Fotbollsgalan 2009. Under ledning av Adam Alsing och Jessica Almenäs hålls galan för första gången i Malmö, i Malmö Arena.

Till Fotbollsgalan samlas både den aktiva och tidigare fotbollseliten. Tillsammans med tv-tittarna får de bevittna när de bästa av de bästa inom svensk fotboll belönas och ta del av både musikuppträdanden och humorinslag.

Bland höjdpunkterna är utdelningen av Guld- och Diamantbollen. Lagom till 15-årsjubileumet införs två nya priser: Årets bästa allsvenska spelare och TV4:s Hederspris.

Övriga priser som delas ut är Årets målvakt, Årets back, Årets mittfältare, Årets forward, Årets nykomling/genombrott och Årets tränare samt Årets domare och Fotbollskanalens Hederspris.

TV4 kommer även att låta tittarna under programmets gång rösta fram Årets mål.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Konkursen var hotande nära, men räddningsaktionen för H43 blev extrem. På två veckor har cirka 700 000 kronor samlats in, nära 200 personer har tecknat sig för årskort nästa säsong, 70-talet personer anmält intresse för ideellt arbete i klubben.

Försäljningen av markområdet vid Täby Galopp ger totalt nära 1 miljard kronor. Nu använder galoppsportens företrädare pengarna. 190 hektar utanför Bro är köpt och där ska nya nationalarenan etableras.

Kaoset följt av besvikelse och vrede hos tusentals Vasaloppsdeltagare vill organisationen för allt i världen undvika en gång till. Nu finns en övertygelse om att problemet ska vara löst – via ett sponsorkontrakt.

Med en fantastisk vy över Gautan och med mäktiga Ryfjället som fond ser Ingemar Stenmark fram emot att återvända till Tärnaby. 1980 lämnade han orten där han är uppväxt och där han blev en sagolik utförsåkare.

Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.