Viasat gör nya satsningar

Nu tar Viasat över även tv-rättigheterna till Rallycross-EM. Kanalen bygger ett motorpaket som är omfattande. I blir det också direktsändningar från den svenska deltävlingen i Höljes, att arrangemang som i fjol samlade över 25 000 åskådare.

- Höljes är en älskad tävling av de allra flesta förarna, förutom de som inte gillar alla hopp. Det är svårt att vara oberörd på hemmaplan, och man taggar till lite extra, säger Kenneth Hansen trots sina fantastiska 14 EM-titlar.

- Jag kan inte riktigt säga att det är den 15:e titeln som hägrar. Jag försöker istället se det race för race. Jag tycker inte det är så kul att nöja mig med en tredje-, fjärdeplats bara för att samla poäng.

Men samtidigt har just den inställningen sänkt mig några gånger, när jag försökt ta ledningen och istället slutat sexa, säger Hansen som trots att han har kört rallycross sedan 1983 fortfarande har hungern och ivern intakt.

- Visst, både rally och racing har sin tjusning. Men rallycross är så explosivt, intensivt och adrenalinfyllt. Det är verkligen ett monster som man ska tygla.

Med premiär den 2 maj ska Viasat Motor sända ett timslångt sammandrag från varje tävlingshelg från EM.

- I ett highlightsprogram kan man plocka det bästa, för det går aldrig att säga om det är A-finalen som kommer bjuder på den största dramatiken, säger Kenneth Hansen, 14-faldig europamästare.

Här är kanalens EM-sändningar:
1-2 maj: Montalegre, Portugal.
8-9 maj: Cohnjac, Frankrike.
30-31 maj: Lydden Hill, England.
5-6 juni: Nyirad, Ungern, söndag.
3-4 juli: Höljes*, Sverige, söndag.
10-11 juli: Kouvola, Finland, söndag.
7-8 augusti: Maasmechelen, Belgien.
14-15 augusti: Buxtehude, Tyskland.
11-12 september: Slomczyn, Polen.
18-19 september: Sosnova, Tjeckien.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen