Lagerbäck blir expertkommentator

Lars Lagerbäck är en av Sveriges mest meriterade fotbollstränare genom tiderna. Nu blir han expert på Viasat Fotboll. - Jag ska undvika klichéerna, säger Lagerbäck som ser fram emot sitt nya uppdrag.

Lars Lagerbäck tog Sverige till fem raka mästerskap och var så sent som förra sommaren förbundskapten för Nigeria i VM-slutspelet.

Reser till Wembley

Nu drar han på sig kostymen och byter sida.

- Jag har saknat att bevaka internationell fotboll. Det är en av anledningarna till att jag tackade ja, säger Lagerbäck.

Första uppdraget blir att åka till Wembley den 10 augusti för att bevaka Englands landskamp mot Holland som bisittare till Henrik Strömblad. Under hösten väntar främst arbete som studioexpert vid Champions League-sändningarna.

- När man ska prata i rutan så pratar man inte för tränare. Det blir en utmaning för mig att hitta något mellanläge. Samtidigt ska man inte underskatta folk, säger Lagerbäck.

Vill undvika klichéer

- Jag kan tycka att det blir lite mycket klichéer, och det vill jag gärna undvika.

Viasats fotbollschef Per Nunstedt är givetvis nöjd med sin storvärvning.

- Hans kunskap om fotboll är enorm och det känns otroligt spännande att han nu väljer att gå över till "expert"-sidan för att dela med sig av sina kunskaper, säger Per Nunstedt.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Om idrotten fokuserar för mycket på tävlingsmomenten, då hoppar flickorna av idrotten när de går på högstadiet. Det visar en ny studie som Åsa Bringsén, forskare vid Högskolan Kristianstad, tagit fram.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Satsningen på att marknadsföra Sverige och på sikt kanske till och med söka ett OS fortsätter. Därför deltar svenska representatner på SportAccord Convention i Quebec, Kanada.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.