Kan MTG räkna hem sin jättesatsning?
Tittarna erbjuds ett dignande smörgåsbord av TV-bilder från de största och mest populära evenemangen. Så lockande att det inte går att motstå, är övertygelsen hos de ansvariga på MTG.
OS, fotbollen Champions League och Premier League, därtill ett stort ishockeypaket och nu det senaste, att det fanns 1 miljard kronor över för att inhandla den danska fotbollsligan.
Affärer med statliga kanaler
Här gör MTG förvisso gemensam affär tillsammans med danska TV2 Sport, men de här korsbefruktningarna blir allt vanligare.
Nu äger MTG förvisso 49 procent av TV2Sport, övriga 51 av danska TV2, som i sin tur är helägt av danska staten. Men nyligen gjorde MTG affär med SVT.
Parterna kom överens om ett stort hockeypaket som inkluderar Tre Kronors landskamper i Euro Hockey Tour, LG Hockey Games, Karjala Cup, Czech Hockey Games och Channel One Cup samt junior-VM.
"De får ångra sig"
MTG:s investeringar i TV-bilder från stora sporthändelser är omfattande och betraktare ifrågasätter om affärerna verkligen går att räkna hem.
Vid ett av seminarierna vid Kristallen framträdde både TV4-chefen Jan Scherman och SVT:s vd Eva Hamilton och var ytterst tveksamma till att priserna är vettiga.
- De kommer att få ångra sig, ansåg Jan Scherman.
Förlorade godbitar
Han som trodde att han hade erövrat Premier League via köpet av Canal+, men där MTG kom över rättigheterna när TV-bidlerna bjöds ut till försäljning.
Eva Hamilton i sin tur tvingades för en tid sedan medge att SVT förlorat rättigheterna till OS för första gången.Det blir i stället MTG som sänder vid OS 2014 och 2016.
- Vi sträckte oss mycket långt, längre än någonsin tidigare, sa SVT:s vd Eva Hamilton.
"De kommer att erbjuda oss bilder"
Jan Scherman är skeptisk till MTG:s affärer.
- Det kan vara så att OS kommer tillbaka till någon av oss.
- När MTG har räknat färdigt och inser att det inte var så smart.
- Jag tror de våndas för att de inte kan få ihop kalkylen.
Scherman var övertygad om att MTG kommer att erbjuda hans kanal och SVT bilder från OS.
"Räknar alltid på lönsamhet"
Manfred Aronsson, chef för MTG Sverige, tillbakavisade kritiken:
- Vi köper aldrig rättigheter utan att i förväg ha räknat på lönsamhet och affärsmässighet.
Beträffande OS och ovanan vid att täcka ett så omfattande arrangemang, menade Aronsson:
- Vi producerar redan idag över 5 000 timmar livesänd sport per år och ser fram emot att utveckla och förädla den kronjuvel som OS är i sportsammanhang.
Om idrotten fokuserar för mycket på tävlingsmomenten, då hoppar flickorna av idrotten när de går på högstadiet. Det visar en ny studie som Åsa Bringsén, forskare vid Högskolan Kristianstad, tagit fram.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Satsningen på att marknadsföra Sverige och på sikt kanske till och med söka ett OS fortsätter. Därför deltar svenska representatner på SportAccord Convention i Quebec, Kanada.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt