Så här sänds fotbolls-EM i TV
Fotbolls-EM 2012 i Polen och Ukraina spelas 8 juni-1 juli med 16 nationer och totalt 31 matcher.
Förbundskaptenen Erik Hamrén såg inte särskilt nedslagen ut när EM-lottningen var avslutad. Ukraina, Frankrike och England står för motståndet.
Enorm fördel med samma arena
På den kommande finalarenan, Olympiastadion i Kiev, ska Sverige spela alla tre matcherna.
- Det är positivt både för oss och supportrarna. De slipper långa resor och kan vara på ett och samma ställe hela tiden. Det blir fantastiskt för våra supportrar.
Vad tycker han då om gruppmotståndarna?
- En spännande grupp. Alla lag är starka, det är ju slutspel. Vi hade fått en tuff uppgift oavsett vilken grupp vi hamnat i. Vi får slå underifrån, det visste vi från början. Vi är bland de lägst rankade och villkoren har vi känt till hela tiden.
Slapp de värsta motståndarna
- Sedan kunde vi självklart ha fått något lättare lag också, men som helhet är jag nöjd. Men vi slapp Tyskland och Spanien.
Grupp B blev ett riktigt näste med Holland,Tyskland, Portugal och Danmark.
Spelschema och TV-tider för EM 2012:
Polen - Grekland 18.00 8 juni fredag SVT
Ryssland - Tjeckien 20.45 8 juni fredag TV4
Holland - Danmark 18.00 9 juni lördag TV4
Tyskland - Portugal 20.45 9 juni lördag SVT
Spanien - Italien 18.00 10 juni söndag SVT
Irland - Kroatien 20.45 10 juni söndag TV4
Frankrike - England 18.00 11 juni måndag TV4
Ukraina - Sverige 20.45 11 juni måndag SVT
Grekland - Tjeckien 18.00 12 juni tisdag SVT
Polen - Ryssland 20.45 12 juni tisdag TV4
Danmark - Portugal 18.00 13 juni onsdag TV4
Holland - Tyskland 20.45 13 juni onsdag SVT
Italien - Kroatien 18.00 14 juni torsdag TV4
Spanien - Irland 20.45 14 juni torsdag SVT
Ukraina - Frankrike 18.00 15 juni fredag SVT
Sverige - England 20.45 15 juni fredag TV4
Grekland - Ryssland 20.45 16 juni lördag Kanal ännu inte bestämd - ngn av TV4-Gruppens kanaler
Tjeckien - Polen 20.45 16 juni lördag SVT
Portugal - Holland 20.45 17 juni söndag - Vid parallellmatcher sänder TV4 den bästa matchen i huvudkanalen TV4, den andra sänds i någon av TV4-Gruppens övriga kanaler
Danmark - Tyskland 20.45 17 juni söndag - Vid parallellmatcher sänder TV4 den bästa matchen i huvudkanalen TV4, den andra sänds i ngn av TV4-Gruppens övriga kanaler
Kroatien - Spanien 20.45 18 juni måndag - Vid parallellmatcher sänder TV4 den bästa matchen i huvudkanalen TV4, den andra sänds i ngn av TV4-Gruppens övriga kanaler
Italien - Irland 20.45 18 juni måndag - Vid parallellmatcher sänder TV4 den bästa matchen i huvudkanalen TV4, den andra sänds i ngn av TV4-Gruppens övriga kanaler
Sverige - Frankrike 20.45 19 juni tisdag SVT
England - Ukraina 20.45 19 juni tisdag Kanal ännu inte bestämd - ngn av TV4-Gruppens kanaler
Kvartsfinaler
x - x 20.45 21 juni torsdag SVT/TV4
x - x 20.45 22 juni fredag SVT/TV4
x - x 20.45 23 juni lördag SVT/TV4
x - x 20.45 24 juni söndag SVT/TV4
Semifinaler
x - x 20.45 27 juni onsdag SVT/TV4
x - x 20.45 28 juni torsdag SVT/TV4
Final
x - x 20.45 1 juli söndag TV4
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme
_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















