Så här sänds fotbolls-EM i TV

Grupperna till sommarens fotbolls-EM i Polen och Ukraina är lottade. TV4 och SvT delar på sändningarna. Dessutom sänder TV4 alla Danmarks gruppspelsmatcher och alla Englands gruppspelsmatcher, där höjdpunkten är Sverige-England.
Zlatan Ibrahimovic highfivar Ola Toivonen under dagens svenska landslagsträning på Kontja-Zaspa söder om Kiev. Foto: Fredrik Sandberg, Scanpix

Fotbolls-EM 2012 i Polen och Ukraina spelas 8 juni-1 juli med 16 nationer och totalt 31 matcher.

Förbundskaptenen Erik Hamrén såg inte särskilt nedslagen ut när EM-lottningen var avslutad. Ukraina, Frankrike och England står för motståndet.

Enorm fördel med samma arena

På den kommande finalarenan, Olympiastadion i Kiev, ska Sverige spela alla tre matcherna.

- Det är positivt både för oss och supportrarna. De slipper långa resor och kan vara på ett och samma ställe hela tiden. Det blir fantastiskt för våra supportrar.

Vad tycker han då om gruppmotståndarna?

- En spännande grupp. Alla lag är starka, det är ju slutspel. Vi hade fått en tuff uppgift oavsett vilken grupp vi hamnat i. Vi får slå underifrån, det visste vi från början. Vi är bland de lägst rankade och villkoren har vi känt till hela tiden.

Slapp de värsta motståndarna

- Sedan kunde vi självklart ha fått något lättare lag också, men som helhet är jag nöjd. Men vi slapp Tyskland och Spanien.

Grupp B blev ett riktigt näste med Holland,Tyskland, Portugal och Danmark.

Spelschema och TV-tider för EM 2012:

Polen - Grekland 18.00 8 juni fredag SVT
Ryssland - Tjeckien 20.45 8 juni fredag TV4

Holland - Danmark 18.00 9 juni lördag TV4
Tyskland - Portugal 20.45 9 juni lördag SVT

Spanien - Italien 18.00 10 juni söndag SVT
Irland - Kroatien 20.45 10 juni söndag TV4

Frankrike - England 18.00 11 juni måndag TV4
Ukraina - Sverige 20.45 11 juni måndag SVT

Grekland - Tjeckien 18.00 12 juni tisdag SVT
Polen - Ryssland 20.45 12 juni tisdag TV4

Danmark - Portugal 18.00 13 juni onsdag TV4
Holland - Tyskland 20.45 13 juni onsdag SVT

Italien - Kroatien 18.00 14 juni torsdag TV4
Spanien - Irland 20.45 14 juni torsdag SVT

Ukraina - Frankrike 18.00 15 juni fredag SVT
Sverige - England 20.45 15 juni fredag TV4

Grekland - Ryssland 20.45 16 juni lördag Kanal ännu inte bestämd - ngn av TV4-Gruppens kanaler
Tjeckien - Polen 20.45 16 juni lördag SVT

Portugal - Holland 20.45 17 juni söndag - Vid parallellmatcher sänder TV4 den bästa matchen i huvudkanalen TV4, den andra sänds i någon av TV4-Gruppens övriga kanaler
Danmark - Tyskland 20.45 17 juni söndag - Vid parallellmatcher sänder TV4 den bästa matchen i huvudkanalen TV4, den andra sänds i ngn av TV4-Gruppens övriga kanaler

Kroatien - Spanien 20.45 18 juni måndag - Vid parallellmatcher sänder TV4 den bästa matchen i huvudkanalen TV4, den andra sänds i ngn av TV4-Gruppens övriga kanaler
Italien - Irland 20.45 18 juni måndag - Vid parallellmatcher sänder TV4 den bästa matchen i huvudkanalen TV4, den andra sänds i ngn av TV4-Gruppens övriga kanaler

Sverige - Frankrike 20.45 19 juni tisdag SVT
England - Ukraina 20.45 19 juni tisdag Kanal ännu inte bestämd - ngn av TV4-Gruppens kanaler

Kvartsfinaler
x - x 20.45 21 juni torsdag SVT/TV4
x - x 20.45 22 juni fredag SVT/TV4
x - x 20.45 23 juni lördag SVT/TV4
x - x 20.45 24 juni söndag SVT/TV4

Semifinaler
x - x 20.45 27 juni onsdag SVT/TV4
x - x 20.45 28 juni torsdag SVT/TV4

Final
x - x 20.45 1 juli söndag TV4

Fakta

Grupperna i EM-slutspelet

Grupp A: Polen, Grekland, Ryssland, Tjeckien
Grupp B: Holland, Danmark, Tyskland, Portugal
Grupp C: Spanien, Italien, Irland, Kroatien
Grupp D: Ukraina, Sverige, Frankrike, England

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.