Större resurser till damfotbollen
Svenska Fotbollförbundet ger tjejerna resurser – och 180 kronor i dagtraktamente per dag när kostnaden för maten är avdragen.
Stor skillnad på landslagen
Vid optimal utdelning, dvs ett svenskt guld, belönas spelarna med 200 000 kronor vardera i bonus.
I begynnelsen får alla i truppen 20 000 kronor, sedan stiger ersättningen via varje seger.
Många svenska elitidrottare skulle tycka att de här beloppen vore fantastiska.
Men nu gäller det fotboll och då blir det andra bedömningar.
Ännu större skillnad på Intäkterna
Herrlandslaget fick vid EM 2008 vardera 250 000 kronor. Ett guld hade inneburit 1,7 miljoner för var och en.
Damerna har inte alls samma ersättning. 20 000 kr för medverkan och 200 000 kr.
Tjejerna och många med dem är sura på den stora skillnaden.
Bara det att i intäkter är gapet ännu större.
200 miljoner till - herrsegraren
Inget landslag är så populärt som just Zlatan & co medan damlandslaget är iskallt. De säljer inte, anser sponsorerna. Skälet är inte konstigare än så. En kommersiell syn gäller, marknaden bestämmer.
Vid EM nästa sommar uppgår prispengarna till totalt 1,8 miljarder. 72 miljoner kronor bara för att vara med, vid vinst i gruppspelet tillkommer 9 miljoner, vinst i en kvartsfinal betyder 18 miljoner och ny framgång i semi 27 miljoner. Vid maximal medverkan, dvs erövrandet av EM-guld, blir summan 200 miljoner kronor.
Just det, det handlar om herrfotboll.
Men åter, marknaden styr - mer publik, fler sponsorer, större intäkter. Därav också bättre ersättningar.
TV4 backar upp landslaget
- Det är trots alla samma förbund. Vi lägger ner minst lika mycket arbete som herrarna och vi är värda bättre förutsättningar. Visst handlar det om vad respektive landslag drar in, men jag tycker inte att skillnaden ska vara så stor som den är, hävdar Nilla Fischer som menar att tjejerna i takt med uppmärksamheten också ökar marknadsvärdet.
Ett exempel är TV4:s massiva uppbackning av mästerskapet, mycket därför att kanalen har sändningsrättigheterna. Tittarsiffrorna stiger också i takt med framgångarna.
Sju av tio personer som tittade på TV i söndags valde att se tjejernas match mot Australien. Notera också att tittarna var så många trots att matchen inleddes mitt på dagen när solen sken som bäst och många var lediga.
"Ersättningen stiger"
Lars-Åke Lagrell, förbundsordförande, är på plats i Tyskland och menar att utvecklingen gynnar damlandslaget.
- Ersättning är på kraftigt uppåtgående. Det har blivit höjningar hittills vid varje mästerskap.
Han betonar:
- Vi har ett intresse av att stimulera våra damspelare.
- Men tv-bolag och sponsorer, till exempel, har ett större intresse av herrfotbollen än damfotbollen, säger Lars-Åke Lagrell.
EM och egen turnering
Han ser fram emot det svenska arrangörskapet av EM 2013.
- Det var mycket viktigt att vi gick till kvartsfinal i VM, framför allt med tanke på intresset för EM, men även för tillströmningen av flickor till ungdomsfotbollen, säger Lars-Åke Lagrell.
Som förberedelse inför EM vill förbundet genomföra en damlandslagsturnering nästa år - för att testa EM-organisationen och öka intresset inför EM 2013.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår



















