Svd-sporten tvingas till förändringar

Svenska Dagbladets sportredaktion genomgår stora förändringar. Jan Majlard får inte fortsätta som krönikör utan blir reporter, vidare tidigareläggs deadline och sporten får inga egna redigerare.

- Det är en del av en större omorganisation, säger sportchefen Ola Billger till Resume.se.

Jan Majlard skrev före nyår sitt eget avsked:
"Foppa" måste hitta något utanför rinken som kan utmana lidelsen att dribbla av en motståndare, slå en målgivande passning och lägga hjälmen på hyllan. Allt har sitt slut. Även en sportkrönikör måste sätta punkt någon gång.”

Till skillnad från andra tidningar som marknadsför sina krönikörer väljer Svenskan att göra flera reportrar till kolumnister. Jan Majlard, som efterträdde Sune Sylvén som sportredaktionens främste krönikör, blir nu en av flera reportrar som alla kan framträda i egna spalter.

- Rollen som fristående sportkrönikör kommer inte att finnas kvar, så han ersätts inte. Men han kommer att jobba kvar som reporter så det är ingen dramatik i det här. Han kommer ju exempelvis att åka på OS. Han är en mycket skicklig reporter, och våra reportrar kommer ju också att skriva krönikor i olika ämnen precis som tidigare, säger Ola Billger.

Förändringen ingår i redaktionens förändring, där större kraft ska ägnas åt dagproduktionen. Till det bidrar en tidigarelagd deadline och inga egna redigerare på sporten.

Anonymous (inte verifierad)

fre, 2010-01-15 13:41

1. Bra där!

Skönt att slippa Majlard som krönikör. Han är bedrövlig.

Anonymous (inte verifierad)

mån, 2010-01-25 14:52

2. synd

tycker majlard är bäst i sverige. Ingen har det språket och känslan och inblick samt förmågan att förmedla

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen