Nu väntar de verkliga problemen
Jag är mycket imponerad över Björn Erikssons förmåga att säkerställa extra medel till idrotten i dessa tider. Men om det normalt sett finns skiljaktigheter på ett RIM-möte så kommer vi få se än större utmaningar nu. Nu krävs ledarskap för att balansera alla krav på RF-nivå och på förbundsnivå.

För vilka principer kommer gälla när medel ska fördelas. Jag hoppas innerligt att man inte stressar fram ersättning till de som skriker högst utan att man går systematiskt tillväga.Att hitta fördelningsnycklar som alla är nöjda med är svårt.
Det leder nästan alltid till konflikter. Även om idrotten håller ihop så flockas nu vargarna kring betet. Vem ska få vad? Varför görs fördelningen på det ena eller andra sättet? Varför får inte de små aktörerna med relativt stort behov av små medel till delning?
Via förbund eller regioner?
I denna miljö kommer det bli tydligt hur bra bild varje enskild aktör har på sin ekonomi och vad som är viktigt för deras verksamhet och idrott? Det kommer också utkristalliseras om förbunden bara har intresse av att säkerställa medel till eliten eller om de är intresserade av att verka för den gemensamma idrottsstrategin att gå från pyramid till rektangel.Det gäller både motionsarrangemang såväl som breda ungdomsarrangemang. Ska förbunden ta höjd för att klara av att hantera riskerna kring att framtida ungdomsarrangemang inte arrangeras, såsom Partille Cup, Irstablixten, Världsungdomsspelen m fl.
En aspekt som inte diskuterats är om medlen bara ska fördelas via specialförbunden eller om även regioner bör få stöd. I vissa distrikt finns det tydliga evenemang som bidrar till grundläggande ekonomisk bas. I mindre orter så kan lokala evenemang skapa intäkter som motsvarar mer än 50 procent av klubbens omsättning.
Dessa klubbar kan vara mycket känsliga. Alla klassikerlopp ger mer till de lokala idrottsklubbarna i sina kommuner än kommunerna ger idrottsklubbarna. Försvinner dessa intäkter så påverkas alla idrotter på orten.
Nu prövas samhörigheten
Liknande logik gäller stora turneringar som Gothia Cup, Dalecarlia Cup, Eken Cup som har en stor betydelse för ungdomsidrottens vitalitet och för den lokala ekonomin i klubbar och regionen.
Hur pengarna än fördelas blir det fel... Nu prövas ledarskapet och samhörigheten inom idrottsrörelsen. Utan att förstå den kontext man verkar i kommer leda till många misstag. Att vara ansvarig styrelseledamot, med personligt ansvar i enskilda klubbar blir obehagligt.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar