SISU måste hjälpa förbund och klubbar
Idrotten har förlorat 500 miljoner på en dryg månad. Vad innebär det? Var kommer dessa pengar tas ifrån? Och framför allt vad kommer det betyda för olika idrotter? Vi måste först konstatera att den stora smällen för idrotten inte syns av dessa siffror.

Det beror på att summan bara tar hänsyn till en liten period och där vissa idrotter blir överrepresenterade. Effekterna blir större nu när effekterna av Covid-19 sträcker sig över längre tid.
Förnärvarande krishanteras Covid-19 inom de flesta styrelser. Frågorna är mycket här och nu. Hur påverkas idrottare? Vad kan vi genomföra för tävlingar? Hur kommer detta påverka i förbundet? Kommer det påverka vår idrott? De större förbunden och klubbarna sitter också räknar på effekter – både idrottsliga och ekonomiska.
Traditionell riskbedömning
Nu är det viktigt för varje idrott och klubb att förstå vilka effekter idrotten har och att kunna tydliggöra dessa. Ett traditionellt riskhanteringsarbete och riskbedömning brukar behöva besvara tre frågor.
• Vilka risker finns (Riskinventering)?
• Vad är sannolikheten att det händer (Riskanalys)?
• Vad blir konsekvensen om det händer (Riskutvärdering)?
Dilemmat är att för få idrotter har gjort denna typ av analys. Jag tror inte heller att SISU erbjuder detta stöd i sitt utbud, men det måste fram och det omgående.
Nu skriker alla högt om att man förlorar pengar. Men vem förlorar mest? Är det den som förlorar mest pengar – dvs ishockey och fotboll? Är det den som förlorar mest pengar i sin idrott förhållande till idrottens omsättning – kanske friidrott och orientering (den senare i än större omfattning om O-ringen inte blir av)? Är det den som har lägst soliditet – dvs svagaste idrotter som drabbas hårdast av ett litet inkomstbortfall?
Konsten att göra rätt
Fokus måste vara att gå systematiskt tillväga. Identifiera de risker som redan realiserats och de som är på väg att realiseras. Vad är sannolikheterna att olika sårbara verksamheter drabbas och vad blir konsekvenserna? Konsekvenser både på kort sikt och lång sikt, både idrottsligt (topp och bredd) och ekonomiskt samt för idrotten, folkhälsan och för samhället i stort.
Utifrån denna systematik som RF och SISU måste hjälpa förbund och klubbar med kan vi arbeta för att idrotten drabbas så lite som möjligt. Men det är viktigt att vi värnar de strukturer som är viktigast för att idrottens ekosystem ska fungera även 2021, 2025 och i framtiden. Arbetet är inte enkelt, men det måste göras. Hur vi hanterar denna kris påverkar hur idrotten kommer se ut framöver i Idrottssverige.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



























































Skriv kommentar