Stresstest av svenska idrottsmodellen
Pulsådern inom svensk idrott testas på allvar till följd av åtgärderna som kan kopplas till Covid-19. Fokus har hamnat på publika idrotter och stora evenemang såsom SHL-slutspelet, fotbollsallsvenska starten, Världscupstävlingar och SM-finalen i bandy. Händelser som omsätter mycket och där man lätt kan förstå de ekonomiska konsekvenserna.
Men problem kommer att uppstå i iden del av idrotten som består av massor med lopp, cuper och tävlingar som skapar förutsättningar för det lilla.

Många arrangemang måste nu ställas in eller skjutas på framtiden. Det är de många aktiviteterna som skapar förutsättningar för idrotter på lokal och regional nivå. Här får barn och ungdomsidrotten sin ekonomiska grund från de förhållandevis små medlen för att kunna ha kanslipersonal eller tränare, för att ta emot nyanlända utan att de behöver betala aktivitetsavgifter och för att kunna betala kostnader för hallhyror och hyror av anläggningar. Kostnader som i många fall har höjts under senare år.
Slår hårt mot breddidrotten
De ekonomiska konsekvenserna för mindre aktörerna kommer få effekter de kommande åren. Om en inställd cup behåller anmälningsavgifter men låter lagen delta nästa år så innebär detta att omsättningen nästa år påverkas även möjligheten till ekonomisk återhämtning. Tävlingar inom t ex löpning som skjuts fram till i höst kommer trängas i en redan full kalender av löplopp, vilket innebär att antalet starter på helårsbasis minskar.
De ekonomiska förutsättningarna för enskilda aktörer att agera och anpassa sig är i många fall fler för stora aktörerna, med större bredd av handlingsalternativ än för mindre aktörer.
Samtidigt är det de mindre aktörerna som utgör volymen i idrotten. De är här barn och ungdomsidrott, likväl som motionsidrott finns. Det är i basen av vår idrottsmodell som påverkar framtiden och skapar morgondagens aktiva svenskar och de som blir morgondagens elit.
Både idrottssverige och kultursverige, likväl som flertalet näringslivssektorer, vill få finansiellt stöd. Här är det lätt att falla för de stora siffrornas lag. Men vi måste fråga oss om det är där stödet gör bäst nytta. Vilka är brickorna och byggstenarna i vår idrottsrörelse som skapar robusthet?
Kan bli positivt
Kriser kan också vara positiva för förändring. Mindre resurser kan både generera nya idéer och påkalla behov att förändras. Förändringar som inte är möjliga när allt är som vanligt. Den nu förestående recessionen inom idrotten kan rätt hanterat skapa bättre förutsättningarna för att ta sig an många av de utmaningarna som idrottsrörelsen har? Har idrotten den förmågan?
Basen på idrottspyramiden kan komma att rämna. Basen på en pyramid som så fint sagts i strategierna ska vara en rektangel. Men som i all tydlighet inte är det när pengar fördelas. Jag är osäker om det finns en förståelse för hur basen i många fall ser ut och var riskerna finns
Det är lätt att se att kompensationspengar inte kommer möta alla förlorade intäkter eller uppkomna kostnader. Detta kommer leda till många behov av prioriteringar. Prioriteringar som kommer påverka hur idrott kan och kommer kunna bedrivas i framtiden. Bygger vi ett modernt och robustare idrottshus eller blir det många små stenhögar med svaga fundament som liknar pyramider.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar