Pia har gjort en ny värvning
Målen är högst ställde inför hemma-EM, både på och utanför planen. På planen handlar det om att ta guld.
Lyfta damfotbollen
Utanför planen handlar det också om att ta guld: Att lyfta damfotbollen till nya höjder, locka fler flickor till fotbollen och göra damlandslaget ännu mer folkkärt.
En viktig kugge i det är mediahanteringen. Bland annat därför valde Svenska fotbollförbundet att gå utanför huset i jakten på en presschef som kan motsvara de högt ställda kraven.
Valet föll på Thomas Björn, 49, grundare av och ägare till PR-företaget Kraftfull Kommunikation AB, och med en bakgrund inom sportjournalistiken på 80-talet och informationschef på Svenska Golfförbundet i slutet av 90-talet.
Personkemin med Pia viktig
- Vi har letat efter person med både strategiskt kunnande och praktiskt handlande inom mediafrågar – och som dessutom fungerar ihop med förbundskapten Pia Sundhage. Därför har personkemin mellan den tilltänkta presschefen och Pia, och även damelitavdelningens chef Marika Domanski Lyfors, varit extremt viktig, förklarar Camilla Hagman, kommunikationschef på Svenska fotbollförbundet, och fortsätter:
- I det avseendet klickade det perfekt mellan Thomas å ena sidan och Pia och Marika å andra. All tre är ju från Göteborg, så det kanske underlättade…
Pia Sundhage ser fram emot samarbetet med sin nye presschef:
- Thomas vet vad det handlar om, har stor kunskap och blir en stor resurs. Den här lösningen känns jättebra.
Spelade i IFK Göteborg
Thomas Björn är både stolt och glad över uppdraget och säger till IA:
- Det roligaste och mest utmanande presschefsuppdraget 2013, tycker jag. Det ska bli spännande att få vara nära både Pia Sundhage och laget. Målet är att även mediahanteringen ska hålla landslagsklass inför och under EM!
Thomas Björns fotbollskarriär går inte heller av för hackor, även om den inte kan mäta sig med landslagstjejernas. Han började i Västra Frölunda IF som nioåring och bytte till IFK Göteborg som 15-åring. Han nådde till B-laget 1982 och hann även med tre år som libero i Göteborgs stadslag, pojkar födda 1963-64, två pojklandslagsläger och en pojklandskamp, mot Norge 1980, innan han flyttade till Stockholm för jobb som nöjesjournalist på Aftonbladet och spel i division 3, Ulriksdal och Essinge. Tränare i Essinge vid den tidpunkten var för övrigt Göran Havik, general för EM i damfotboll 2013.
Uppdraget är på 60 procent till och med 31 december och startar 1 februari.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Bergkamp (inte verifierad)
tis, 2013-01-29 16:32
1. Meriter
Bra meritlista, men en sak fattas, det eviga mittfältskutandet på Stockholms grusplaner i legendariska laget Pythagoras för ett antal år sedan. Lycka till, Thomas!Oskar (inte verifierad)
lör, 2013-02-02 17:31
2. Härligt
Härligt Pia, nu har ni en pressschef som är kunning och som vet vad som gäller för att motsvara medias och publikens förväntningar.Mattias Sjögren (inte verifierad)
mån, 2013-02-04 10:00
3. Presschef
Ett kanonval, grattis Pia och SvFF. Thomas tid på Svenska Golfförbundet lyfte mediahanteringen hur högt som helst. (Ifs en tacksam position efter en tid med en presschef som myntade "Per-Ulrik Johansson rookie of the year - redan första året"!) Thomas har vidare gjort jobb för Bosöns Idrottsfolkhögskola som fortfarande gör avtryck.