Rekordsponsring lyfter Masters
Avtalet löper på tre år och är värt drygt 2 miljoner euro per år, vilket gör kontraktet till det största inom svensk golfsport och ett av de största inom svensk idrott.
- Det här ger oss den kickstart vi behöver för att nå vår vision att bli Europas största tävling efter British Open. Det är oerhört glädjande att tävlingen har så stor dragningskraft, säger Fredrik Nilsmark, vd för Scandinavian Masters AB, som driver Nordea Scandinavian Masters.
Visionen om 50 sponsormiljoner
Visionen hos de ansvariga, golfförbundet och Bro Hofs ägare Björn Öros, är att Masters ska bli mångdubbelt större. Finansieringen blir avgörande.
- Nu får vi muskler. Årets 10 miljoner i prissumma ska bli 20 nästa år och 50 om fem år. Det innebär att vi attraherar spelare, åskådare och media, betonar Björn Örås.
Avtalet offentliggörs bara några dagar efter nyheten om att SAS backar som titelsponsor i Masters. Flygbolaget tar klivet ned och blir en huvudsponsor 2010 och lämnar sedan golfen. Det är bara två år sedan som "det största sponsoravtalet i nordisk golfs historia" lanserades. SAS skulle gå in som ny titelsponsor med en insats om 55 miljoner kronor över fem år.
Nu gäller nya och bättre förutsättningar, vilket är anmärkningsvärt i dessa tider.
Inte nog med Nordeas entré, Björn Örås avslöjar att ett färdigt avtal för ägandet för Masters väntar för underskrift. I dag gäller en avsiktsförklaring där Örås ska bli majoritetsägare. Både han och golfförbundet bekräftar att en uppgörelse sker endera dag.
- Ingenting hindrar att vi tar det sista steget till ett övertagande.
- Det här blir bra. Vi är ett idrottsförbund och ska inte skriva affärsavtal, infogar Christer Bergfors, Svenska Golfförbundets ordförande.
Fredrik Lindgren från Europatouren understryker att Nordea Scandinavian Masters blir konkurrenskraftig i Europa.
- Men notera att Masters i år fanns på 46:e plats bland 50 tävlingar vad det gäller prispengar, säger Örås.
Värdefull exponering
Nordea träder in på scenen och tar greppet om både Masters och den nordiska touren.
- Det här innebär en värdefull exponering för Nordea. Vi är glada att kunna bidra till en tävling som kan öka den internationella uppmärksamheten på Sverige och Norden. Med en bra bana, ett stabilt samarbete och ambitiösa ägare har Nordea Scandinavian Masters all möjlighet att bli ännu attraktivare. Nordea Tour kommer också att ge många unga spelare möjlighet att sätta nya mål och utvecklas, säger Christian Clausen, koncernchef i Nordea.
- Som den ledande nordiska banken är vi också glada över att kunna bidra till att knyta band mellan människor och företag i olika länder och städer i Norden, fortsätter Christian Clausen.
Tiger Woods blir aktuell
Säkerligen har också Tiger Woods namn diskuterats under sponsoravtalets skapande. Hans medverkan hänger mycket på så kallade startpengar. Han spelar inte utan en första ersättning som uppges ligga runt 20 miljoner kronor.
- Visst ska han uppvaktas. Han som har halvsvenska barn och allt, påpekar Fredrik Nilsmark, väl medveten om att världsettan också äger en stor våning bara några kvarter bort från det hotell där presskonferensen hölls.
- Men vi har konkurrens av alla promotors i hela världen, betonade Nilsmark som vet att Tiger Woods förvisso är dyr, men att hans appearance fees går till en charity, dvs en stiftelse varifrån Tiger stödjer välgörande projekt. Likväl ska 20 miljoner fram.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Emil (inte verifierad)
tors, 2009-10-22 13:21
1. Tiger Woods
Kostar 3 miljoner dollar, inte mindre och det spelar ingen roll att han har svensk fru - inte så länge som han är aktiv i alla fall.