"Idrotten överger Bingolotto"
I oktober 1991 sändes det första bingolottoprogrammet i TV4. På bara ett halvår gick bingolottoförsäljningen från 70 000 lotter per program till över en miljon. Idrotts-Sverige jublade och pengarna strömmade in.
1995 noterades rekordet. På julafton sågs programmet av 3,1 miljoner svenskar. Framgången höll i sig och två år senare noterades omsättningsrekord när 3,2 miljoner kronor noterades.
Därpå började utförsbanan. Annan musik, annan programledare, annan form – förklaringarna har varit och är många.
Något som i sin värsta form kan liknas vid ”dödsstöten” inträffade när TV4:s ledning beslutade att flytta programmet från TV4 till TV4 Plus.
Sex program har sänts och bottennoteringen är 230 000 tittare. Att jämföra med 3,1 miljoner när det var som allra bäst.
- TV4 var tidigare beroende av programmet och vi kunde diktera villkoren. I dag har ingen något att säga till om. TV4 väljer själva vad de vill göra, säger Leif ”Loket” Olsson till Göteborgs-Posten.
- Det ser ju tyvärr inte särskilt lovande ut. Men man måste se möjligheterna med Bingolotto och jobba för det, tycker dagens programledare Richard Olsson och tycker att idrottsrörelsen inte längre anstränger sig på samma sätt som tidigare.
Hockeyligan – det är namnet på gamla Elitserien i ishockey. Ett förtydligande av varumärket är ett steg i en långsiktig plan hur SHL ska utvecklas - och tjäna pengar på kuppen. Kanske kan man ana en titelsponsor framöver.
AIK och Djurgården kan få en helt ny arena. Men finansborgarrådet Sten Nordin betonar: ”allt är inte klappat och klart för en ny miljardarena i Stockholm utan stadens helägda bolaget, SGA fastigheter, ska utreda olika upprustningsalternativ.
23 juli på Tele2 Arena, 27 juli på Ullevi och 6 augusti på Friends Arena. På 14 dagar har fotbollsentusiasterna chans att se världsstjärnor på besök i sommar-Sverige. Paris SG spelar dubbla matcher och Manchester United gör ett framträdande. I en match där AIK tjänar över 1 miljon kronor.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Anders Kristiansson på den tiden det begav sig. När Sverige spelade EM-final, när han sjäv var hårfager och på den tiden när han skapade ett särklassigt landslag. Nu är han högaktuell igen - med ett guldkantat kontrakt med Toyotas företagslag.
Marcus Hellner har sin storsponsor i PokerStars. Anna Haag och Emil Jönsson har sponsoravtal med Unibet. Nu förbjudet Internationella Skidförbundet privata spelbolag och åkarna går miste om miljoner. Flera idrotter överväger samma förbud.
Finansmarknadsminister Peter Normans beslut att tillsätta en ny spelutredning möts i dag av protester från flera aktörer. Inom ATG ser man det som ett svek.Utländska aktörer kan fortsätta sin verksamhet, men för ATG innebär beslutet sparkrav om 20 miljoner.
Det var helgen då fotbollsaffärerna nådde ytterligare en nivå. Neymar sa ja till Barcelona för 464 miljoner, Mourinho gjorde klart med Chelsea igen för 120 miljoner och i Premier League uppstår en sanslös strid runt TV-rättigheterna.
De tre som senast har lämnat klartecken har alla tagit OS-guld. Tidigare har två andra välkända namn sagt ja. Det innebär att fem kandidater till Mästarnas mästare är klara. SVT:s succéprogram återkommer i en sjätte omgång våren 2014.







Vi vill ha din åsikt