Elitserien såld för 1,3 miljarder

C More, Kentaro eller Medge Consulting var frågan. Vem skulle ta över TV-rättigheterna för Elitserien i ishockey säsongerna 2014/2015 till 2017/2018? Svaret är C More och därmed också TV4. Priset uppges ha stannat på dryga 325 miljoner per säsong.
Några som älskar hockey och i synnerhet nu när det går bra för Skellefteå AIK, elitseriens förmodligen bästa lag just nu. Foto: Henrik Mongomery, Scanpix


C More och Svenska Hockeyligan är överens, avtalet är tecknat och innebär att  C More har rättigheterna till såväl Elitserien som SM-slutspelet på samtliga plattformar.

Hockeyn viktigast

C More har sedan tidigare sändningsrättigheterna för den kommande säsongen av Elitserien och delar av slutspelet och behåller alltså bilderna.

- Elitserien i ishockey har länge varit en hörnpelare i vårt sportutbud, och vi är naturligtvis mycket glada över att ha säkrat Sveriges idag viktigaste betal-TV-rättighet för många år framöver, säger Johan Kleberg, VD C More samt ansvarig sporträttighetsinköp TV4-Gruppen.

C More och TV-Gruppen har omstrukturerat utbudet under det senaste halvåret. Förvåningen var stor när flera fotbollslandskamper såldes vidare.

Översyn av utbudet

- Efter höstens strukturella översyn av TV4-Gruppens sporträttigheter visar vi nu tydligt det långsiktiga värdet av stora rättigheter i våra olika kanaler. Det är avgörande i en tid av stora teknikdrivna förändringar av tv-landskapet, säger Johan Kleberg.

Räkna alltså med fortsatta hockeysändningar i C More och till vis del även i fyran.

- Inom Svenska Hockeyligan pågår ett spännande utvecklingsarbete och att få involvera C More i framtidens Elitserie känns mycket inspirerande, säger Jörgen Lindgren, vd Svenska Hockeyligan.

Christian (inte verifierad)

sön, 2014-03-16 14:43

1. C-More som ägare till rättigheterna av SHL

Att C-More äger sändningsrättigheterna till SHL är ett stort jävla skämt. Kommentatorerna har ingen koll över huvud taget när det gäller någonting gällande ligan eller dess spelare. Och C-Mores priser för att se denna sporten? Skrattretande.. C-More har endast SHL att erbjuda så som jag ser det men kräver ändå det dubbla gentemot vad exempelvis Viaplay tar och vad denna leverantör har att erbjuda inom sportväg. Hade hoppats på att rättigheterna hade tillfallit detta företag istället.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.